Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Synod będzie trwał 3 lata?

11 grudnia odbyło się kolejne spotkanie Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas wczorajszego spotkania Komisji Przygotowawczej przedstawił koncepcję i zakładany okres trwania obrad synodalnych. Miałby on trwać trzy lata. Każdy zaś rok będzie skoncentrowany w sposób szczególny na jednej dziedzinie życia Kościoła. Pierwszy (2018/2019) będzie poświęcony rodzinie, drugi (2019/2020) - parafii, natomiast trzeci (2020/2021) podejmie zadanie bardzo szeroko rozumianej ewangelizacji.

Jak zastrzega ks. Andrzej Dudek, rzecznik prasowy Komisji Przygotowawczej V Synodu DT, nie oznacza to, że inne zagadnienia nie będą poruszane podczas synodu. Ponadto ze względu na to, iż głos świeckich ma być ważny w synodzie, postanowiono że powstanie odrębny regulamin dla parafialnych zespołów synodalnych.

W nim szerzej zostaną one scharakteryzowane, wraz z opisem zadań i sposobem jej powoływania. Jest to o tyle istotne, iż w parafiach już niedługo będą musiały zostać utworzone takie zespoły synodalne, aby ich członkowie mogli wziąć udział w uroczystej inauguracji V Synodu w Tarnowie 21 kwietnia 2018 r.

Ks. Janusz Królikowski wygłosił referat na temat hasła synodu. „Kościół na wzór Chrystusa”, choć brzmi znajomo i jego ogólne znaczenie wydaje się być oczywiste, to jednak przełożenie go na konkretne dziedziny życia Kościoła nie jest już takie proste.

Zauważył, że obraz Kościoła w dużej mierze zależy od jakości tej posługi i od jej dowartościowania zarówno przez kapłanów jak i przez wiernych świeckich. Obecnie, kiedy podważany jest aspekt hierarchiczny Kościoła, bo często ograniczany jest tylko do „szczebli kariery” trzeba z mocą pokazywać, że istotą hierarchii w Kościele nie jest prestiż, ale przede wszystkim rodzaj więzi z Chrystusem.

W gronie Komisji powitano także ks. Zbigniewa Krzyszowskiego, któremu powierzono opracowanie zagadnień życia konsekrowanego w perspektywie synodu.

W kolejnej części spotkania poszczególni członkowie przedstawili swoje refleksje w oparciu o statuty IV Synodu z 1986 r. Każdy z członków miał do zreferowania pewną dziedzinę życia Kościoła, aby zobaczyć: co zostało zrealizowane przez ostatnie 30 lat, a czego nie udało się wprowadzić z założeń tamtego synodu. Można tam odnaleźć mnóstwo wskazań bardzo aktualnych dzisiaj, niejako proroczych i dotąd nieodkrytych.

Gość Tarnowski w zakładce synodalnej także przygląda się recepcji postanowień IV Synodu Diecezji Tarnowskiej. Zachęcamy do czytania V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Pełny komunikat ks. Andrzej Dudka z ostatniego posiedzenia Komisji Przygotowawczej opublikowaliśmy TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma