Nowy numer 17/2024 Archiwum

Kościół w Ewangelii św. Marka

Wspólnota uczniów Jezusa. Czy św. Marek pisze o Kościele?

Jakie zadania mają pełnić powołani uczniowie?

W judaizmie I wieku po Chr. zwrot: chodzić (pójść) za kimś oznaczał posłuszeństwo, szacunek oraz gotowość służby ucznia wobec mistrza i dzielenia z nim trudów i niebezpieczeństw. Chrystus powołał najpierw uczniów, którzy odegrali później bardzo ważną rolę zarówno w czasie publicznej działalności Mistrza z Nazaretu, jak i w okresie pierwotnego Kościoła.

Powołani mają „stać się rybakami ludzi”. Wypowiedź Jezusa można rozumieć w różny sposób. 1) Chodzi o dwie następujące po sobie czynności: Uczniowie idą za Jezusem, a On uczyni ich rybakami ludzi. 2) Druga czynność będzie konsekwencją pierwszej: Jeśli pójdą za Nim, to w konsekwencji uczyni ich rybakami ludzi. 3) W sensie wyjaśniającym: Pójdą za Nim, a to będzie oznaczało, że staną się rybakami ludzi. Poszczególne znaczenia nie wykluczają się.

Metafora – rybacy ludzi – oznacza tych, którzy zostali wezwani jako głosiciele orędzia Jezusa, czyli zapowiada ich działalność misyjną. Będą równie umiejętnie i skutecznie zdobywać ludzi, podobnie jak zdobywali ryby. Tak jak rybacy, uczniowie będą współpracownikami Mistrza w Jego mesjańskim i eschatologicznym dziele. Będą głosicielami Jego królestwa. Ludzie, podobnie jak ryby, schwytani w sieć słowa Jezusowego, dzięki wierze, staną się nowym stworzeniem w Chrystusie.

Wszyscy wezwani bez wahania (zaraz, natychmiast) odpowiedzieli Mistrzowi, pozostawiając codzienne zajęcia i rodziny. Słowo Mistrza jest skuteczne i powoduje realizację tego, co wyraża. Jezus, jeżeli przypomina nawet swoim postępowaniem rabinów Izraela, to jednak postępuje odmiennie niż oni, gdyż żydowscy uczeni w Piśmie nie powoływali uczniów, ale ci spontanicznie przychodzili do nich.

« 7 8 9 10 11 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl