Nowy numer 17/2024 Archiwum

Kościół w Ewangelii św. Mateusza

Według św. Mateusza Jezus jako Syn Człowieczy założył królestwo Boże na ziemi i po swoim odejściu zjawi się ponownie na końcu świata jako Król i zarazem Sędzia.

Co to znaczy, że Kościół jest wspólnotą braterską?

Relacje Kościoła wobec Ojca Niebieskiego i Chrystusa Pana nie wyczerpują jeszcze wewnętrznej struktury wspólnoty. Św. Mateusz dużo miejsca poświęca również relacjom członków Kościoła między sobą. Na określenie członka wspólnoty używa wyrazu brat a nie bliźni, jak czynił to Stary Testament. „Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy jesteście braćmi” (Mt 23,8).

Kościół w ujęciu św. Mateusza jest wspólnotą braterską, gdyż Bóg jest jej Ojcem. To braterstwo realizuje się wtedy, gdy brat stoi blisko brata jak w prawdziwej rodzinie; gdy jeden nie wynosi się nad drugiego; nie gardzi małymi i nie daje zgorszenia; poszukuje z troską błądzącego i gotów jest zawsze przebaczyć. Przypowieść o nielitościwym dłużniku uczy współodpowiedzialności wszystkich za błądzącego brata („współsłudzy [...] bardzo się zasmucili” – Mt 18,31). Jeżeli wierzący nie będzie w ten sposób realizował braterstwa, stanie się nie tylko podobny do nielitościwego sługi, zasługującego na karę (Mt 18,34), lecz także będzie podważał samą istotę wspólnoty. Jezus utożsamia się z bliźnimi i dlatego stwierdza, że sądząc każdego człowieka w dzień sądu ostatecznego, wyda wyrok negatywny lub pozytywny biorąc pod uwagę jego stosunek do bliźniego (Mt 25,32-45).

W koncepcji św. Mateusza członkowie Kościoła, czyli uczniowie Jezusa, nie stanowią jedności absolutnie równej. Wszyscy są równi wobec celu, który mają osiągnąć, tj. w dążeniu do spotkania z Chrystusem, sprawiedliwym sędzią wszystkich ludzi, i w osiągnięciu królestwa niebieskiego. Występuje jednak z woli Chrystusa zasadnicza różnica między Kolegium Dwunastu a resztą uczniów Jezusa. Św. Mateusz podkreśla ją przez to, że notuje, iż Jezus wybrał Dwunastu osobiście i imiennie (Mt 10,2-4), a biorąc ich niekiedy na miejsce odosobnione, powierzał im tajemnice królestwa Bożego (Mt 13,10-11) i swoje posłannictwo (Mt 17,1-9.19-21). Dał im pewne pełnomocnictwa i uważał ich za fundament przyszłej wspólnoty. Dana im jest władza wiązania i rozwiązywania (Mt 18,18). Ale ich wezwanie i wybranie nie przesądza o wejściu do królestwa Bożego (Mt 16,24-27; 18,3). Tym silniej powinni wierzyć i usiłować całym sercem i wolą posiąść królestwo Boże. Ich sytuacja podobna jest do sytuacji ludu Bożego Starego Przymierza. Przynależność do narodu wybranego wcale nie zwalniała Izraelitów od pełnienia dobrych uczynków (Mt 3,7-10).

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl