Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dzieje Apostolskie - dzieje Kościoła, cz. IV

Kościół jest po to, aby głosił Ewangelię, aby jego członkowie byli światkami Jezusa wobec świata. Do istoty Kościoła, jego natury należy misyjność.

Spotkanie pogan z Żydami we wspólnocie Kościoła, mimo wspólnej wiary rodzi napięcia.

Dzieje Apostolskie nie ukrywają ogromnych napięć, jakie istniały we wczesnym Kościele. Chodzi przede wszystkim o warunki, na jakich poganie mieli być przyjmowani. I chociaż nakaz Jezusa w Dz 1,8, czy nakaz misyjny, wskazują wyraźnie na włączenie pogan do ludu Bożego, pierwsi judeochrześcijanie nie rozumieli jeszcze, w jaki sposób ma się to dokonać. Przykładem tego jest epizod z Korneliuszem, „bojącym się Boga” poganinem (10,2). Kiedy Piotr wraca z Cezarei do Jerozolimy, tamtejsi judeochrześcijanie nie robią mu wyrzutów z powodu nawrócenia poganina, ale że zasiadał przy wspólnym stole z nieobrzezanymi i jadł z nimi (11,2-3), że złamał przepisy pokarmowe Starego Testamentu. Przyjęcie pogan do wspólnoty wyznawców Jezusa było dla nich rzeczą oczywistą, wynikającą z nakazu Pana. Nie rozumieli natomiast, w jaki sposób miało się to dokonać, ponieważ Prawo zabraniało im wszelkich kontaktów z nieobrzezanymi, z poganami. Z narracji Dziejów natomiast wynika, że odpowiedź przyszła bez świadomego, zamierzonego planu ze strony przywódców Kościoła, za natchnieniem Ducha Świętego. Piotr tłumacząc się z faktu wejścia do domu poganina i spożywania z nim posiłków, będzie przekonywał swych braci w Jerozolimie, że Boży zamysł wobec pogan wykracza poza ich schematy myślenia (Dz 11,4nn.). On sam był zdumiony, kiedy Duch Święty zstąpił na zgromadzonych w domu Korneliusza, kiedy dali wiarę jego słowom, zanim jeszcze zostali ochrzczeni (10,44-45). Powróci do tego na Soborze Jerozolimskim, stwierdzając wbrew żądaniom niektórych braci z Judei, że oczyszczenie pogan dokonuje się przez wiarę. Wszelkie napięcia na tym tle jednak ostatecznie ustały, gdy Kościół zaczęli z czasem tworzyć wierni praktycznie tylko pochodzenia pogańskiego.

« 4 5 6 7 8 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl