- Liczba rośnie - mówi ks. Jan Bartoszek, dyrektor Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II, który wczoraj w Bochni rozpoczął nowy semestr.
Wykładami ks. Jacka Gniadka, misjonarza werbisty i specjalisty od ekonomii, rozpoczął się 6 września nowy semestr Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II w Bochni. Z racji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości temat pierwszego wykładu dotyczył patriotyzmu i wartości w Europie.
Ks. dr Jan Bartoszek, (dy)rektor UNSJPII, i ks. Jacek Gniadek SVD, prelegent pierwszych wykładów, które dotyczą patriotyzmu i wartości w Europie Beata Malec-Suwara /Foto Gość Ks. Jacek Gniadek SVD przekonywał, jak patriotyzm mylony z nacjonalizmem może być niebezpieczny i prowadzić do konfliktu. - Chcemy dobra wspólnego, sprawiedliwości i pokoju, a sami poprzez złą koncepcję człowieka wprowadzamy niepokój i podziały. Nie traktujemy drugiego człowieka z godnością, bo zakładamy w punkcie wyjścia, że sam nie jest w stanie niczego zrobić - zaznaczył.
Podał m.in. przykład płacy minimalnej, którą wszyscy uważamy za coś sprawiedliwego, a to ona i jej konsekwencje uderzają w godność człowieka, traktując go przedmiotowo. Wartości w jego rozumieniu to nie wzniosłe, dalekie od życia idee, ale konkretna realizacja ich w życiu przekłada się na sposób widzenia ekonomii i polityki. Prelegent powoływał się przy tym na Jana Pawła II czy Ludwika von Misesa z austriackiej szkoły ekonomii.
O koncepcji człowieka ks. Jacka Gniadka, który uważa, że ekonomii i religii nigdy nie powinno się rozdzielać, pisaliśmy także TUTAJ.
Nowi bocheńscy słuchacze, oczywiście przy wsparciu ubiegłorocznej gwardii, złożyli ślubowanie Beata Malec-Suwara /Foto Gość Słuchacze uniwersytetu chwalą wykłady i sposób ich prowadzenia. Niektórzy wręcz uważają, że są stanowczo za krótkie. Chcieliby także mieć czas na zadawanie pytań prelegentom. Inni zadowoleni są z organizacji zajęć, uważając je za intelektualną ucztę, która otwiera oczy na wiele spraw. Być może stąd się też bierze tak duże zainteresowanie uniwersytetem.
- Nie malejemy, ale rośniemy w liczbę. W tamtym roku pierwszy semestr ukończyło 713 słuchaczy, natomiast ten rozpoczyna blisko 900 osób - mówi ks. Jan Bartoszek, dyrektor UNSPJII. Cieszy go, że większość nowych słuchaczy to osoby w średnim wieku, zachęcone przez ubiegłorocznych słuchaczy.
Tematy, jakie podejmowane będą w tym roku podczas wykładów, to w dużej mierze sugestie "studentów" UNSJPII. - W maju poprosiłem słuchaczy o pisemne podzielenie się oczekiwaniami co do tematów. Zaproponowano ponad 100 różnych kwestii. Pochylając się wraz z Radą Programową nad nimi, wybraliśmy kilka z nich. To więc słuchacze "tworzą" program tego uniwersytetu. To ich oczekiwania są dla nas priorytetem, a my staramy się szukać właściwych ujęć tych problemów, którymi żyją i się z nimi borykają - wyjaśnia ks. Jan Bartoszek.
W październiku wykłady na UNSJPII, które odbywają się w pięciu ośrodkach diecezji tarnowskiej - w Bochni, Tarnowie, Nowym Sączu, Mielcu i Krużlowej, poprowadzi profesor z Acton Institute w Stanach Zjednoczonych. Wykład w języku angielskim będzie tłumaczony na język polski.
- Uniwersytet ten zainteresował się nami, ponieważ w jego założeniach statutowych jest propagowanie nauczania społecznego Kościoła. Zaowocowało to już tym, że troje naszych słuchaczy w sierpniu wzięło udział w 3-dniowych seminarium naukowym w Kłajpedzie na Litwie. Zakwalifikowali się do udziału w tym seminarium poprzez esej pisany w języku angielskim na temat kwestii społecznych w oparciu o dokument papieski Jana Pawła II "Centesimus annus". To nas umacnia i dowartościowuje, świadczy o wadze problemu, który podejmujemy w ramach zajęć. Kwestie społeczne są ważne nie tylko dla naszego uniwersytetu - zauważa ks. Jan Bartoszek.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w wykładach Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II odsyłamy na stronę internetową http://unsjp2.edu.pl/.