Nowy numer 18/2024 Archiwum

Bierzmowanie - prorocy i Pisma

Zapowiedzi sakramentu bierzmowania teolodzy dostrzegają w tekstach prorockich.

Jeśli chodzi o teksty prorockie, czy tylko u proroka Izajasza można znaleźć zapowiedzi sakramentu bierzmowania?        

Również u innych proroków występują teksty, w których jest mowa o udzieleniu przez Boga ducha, co można potraktować jako zapowiedź bierzmowania, będącego sakramentem, w którym udzielany jest Duch Święty ochrzczonemu. Przykładem tego może być tekst z proroka Ezechiela, w którym Bóg oczyszczonym z wszelkiej zmazy obiecuje, że tchnie w nich „ducha nowego” (zob. Ez 36,24-28). U tego samego proroka występuje także inna wzmianka na temat udzielenia ducha przez Boga: „I już nie będę na przyszłość ukrywał oblicza mojego przed nimi, kiedy Ducha mojego wyleję na Izraelitów” (Ez 39,29). Również i w perspektywie tej obietnicy Bożej można dopatrywać się zapowiedzi udzielenia daru Ducha Świętego, dokonującego się w sakramencie bierzmowania.

Szczególny tekst, w którym została wyrażona obietnica Boża obdarzenia duchem ludzi wszelkiego stanu, znajduje się u proroka Joela: „I wyleję potem Ducha mego na wszelkie ciało, a synowie wasi i córki wasze prorokować będą, starcy wasi będą śnili, a młodzieńcy wasi będą mieli widzenia. Nawet na niewolników i niewolnice wyleję Ducha mego w owych dniach” (Jl 1,1-2). Wypełnienie się tego proroctwa w czasach nowotestamentalnych wyraził Piotr Apostoł w dniu Pięćdziesiątnicy, kiedy to miało miejsce zapowiedziane przez Chrystusa zesłanie Ducha Świętego, czyli swego rodzaju pierwsze w dziejach Kościoła bierzmowanie. Właśnie po zesłaniu Ducha Świętego Piotr jako głowa Kościoła wygłosił mowę, w której przywołał słowa proroka Joela, stwierdzając, że „spełniła się przepowiednia proroka” (zob. Dz 2,16-21). Widać zatem, że proroctwo Joela stanowi dość wyraźną zapowiedź tego, co dokonuje się w sakramencie bierzmowania, czyli udzielenia Ducha Świętego. Ponadto zapowiada ono, że udzielenie Ducha zaowocuje otrzymaniem określonych charyzmatów przez tych, na których ten Duch zostanie wylany. Tym szczególnym charyzmatem ma być dar prorokowania oraz otrzymywania objawienia Bożego przez sny. Należy bowiem zaznaczyć, że w tradycji Starego Testamentu sny były przestrzenią objawiania się Boga, a także przekazywania proroctw.

« 4 5 6 7 8 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl