W najnowszym numerze "Gościa" piszemy silnych więzach, jakie od blisko 75 lat łączą Męcinę z Lipkami w woj. opolskim. Dziś dba o nie prawdziwy ambasador.
Szacuje się, że od 1945 do 1950 roku na Ziemie Odzyskane drogą repatriacji i migracji napłynęło blisko 4,5 mln osób.
Wśród nich było 88 mieszkańców Męciny, którzy w 1945 roku wyjechali budować Polskę w poniemieckich Lipkach. Byli jedną z wielu grup, które wówczas migrowały, ale oni o swojej Męcinie nigdy nie zapomnieli. Związki między Lipkami a Męciną trwają nieprzerwanie od blisko 75 lat. Dziś dba o nie i nadaje im instytucjonalny charakter ambasador – dr Stanisław Smoleń.
Ambasador Stanisław Smoleń to wieloletni dyplomata w państwach Bliskiego Wschodu, m.in. Iraku, Afganistanie, Arabii Saudyjskiej, Jemenie i Pakistanie. Jego rodzice w 1945 roku byli wśród 88 osób, które wyjechały z Męciny do Lipek w województwie opolskim, szukając tam domu dla siebie oraz nowego lepszego życia w powojennej, naznaczonej biedą rzeczywistości.
Zastali tam poniemieckie murowane i zelekryfikowane domy, w których podłogi były wyłożone kaflami, z sufitu zwisały piękne kryształowe żyrandole, jeść mogli z porcelanowych talerzy. Gospodarstwa wyposażone były w nowoczesne na owe czasy maszyny – młockarnie, żelazne pługi, kosiarki. Przez wieś prowadziła wyłożona brukiem droga. Na polach żyzne gleby – płodny i urodzajny czarnoziem.
Wydawałoby się raj na ziemi. Wcale jednak nie było im łatwo. Do swoich w Męcinie wciąż jeździli, a ziemia, na której wyrośli, na zawsze pozostała w ich sercach. W wyobrażeniach to właśnie ona urosła do wytęsknionego i wymarzonego miejsca na ziemi.
W tarnowskim dodatku do najnowszego numeru "Gościa Niedzielnego" piszemy także o teraźniejszych związkach Lipek i Męciny, o wysypie ślubów, jaki miał miejsce w 1945 roku w męcińskiej parafii, o podziałach i zrastaniu się przesiedleńców i migrantów na Ziemiach Odzyskanych, o ocaleniu od zapomnienia i o budowaniu nowego na tym, co od blisko 75 lat nieprzerwanie trwa. A i zdradzimy wam jeszcze, co z tą historią ma wspólnego piosenkarz Kamil Bednarek. To także jego korzenie.
Dostęp do artykułu w e-wydaniu znajdziecie TUTAJ.