Jak co roku 14 września limanowianie udali się na Miejską (Chłopską) Górę, aby u stóp jubileuszowego Krzyża zjednoczyć się na wspólnej modlitwie.
Wierni wyruszyli na szczyt góry odprawiając Drogę Krzyżową, a na miejscu uczestniczyli w Mszy św. Eucharystii przewodniczył ks. Ryszard Hebda, kapelan limanowskiego szpitala. W homilii zwrócił uwagę na wartość krzyża w życiu każdego człowieka.
Mszy św. przewodniczył ks. Ryszard Hebda, kapelan limanowskiego szpitala. Dawid KruczekSprzyjająca pogoda sprawiła, że w nabożeństwie uczestniczyło ok. 300 osób. Podczas liturgii sprawowanej w łączności z innymi miejscami akcji Polska pod krzyżem wierni wynagradzali w modlitwie za popełnione profanacje świętych wizerunków w naszej ojczyźnie, a także polecali limanowską parafię, która od niedzieli przeżywać będzie tygodniowy Wielki Odpust Maryjny.
Limanowski krzyż jubileuszowy. Dawid KruczekKrzyż na Miejskiej Górze, górujący już ponad 20 lat nad Limanową, stał się nieodłącznym elementem krajobrazu Limanowej oraz całego Beskidu Wyspowego. Postawiony został z myślą uczczenia 2000-lecia chrześcijaństwa. Wybudowano go w latach 1995-1999. Ma 37 m wysokości, co czyni go jednym z największych krzyży w Polsce.
Pobłogosławił go Ojciec Święty Jan Paweł II podczas przejazdu przez Limanową 16 czerwca 1999 roku. Uroczystość poświęcenia krzyża miała miejsce 1 sierpnia 1999 roku, a dokonał go ówczesny ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc z towarzyszeniem rodaka limanowskiego, śp. bp. Piotra Bednarczyka.
1 sierpnia 2010 roku bp Andrzej Jeż poświęcił kapliczki znajdujące się na trasie drogi krzyżowej. Przez cały rok krzyż jest licznie odwiedzany przez pielgrzymów i turystów. Z tarasu widokowego można podziwiać panoramę Beskidów, a przy dobrej pogodzie widać Tatry.
Co roku przy krzyżu celebrowanych jest kilka Mszy: w Wielki Wtorek, 15 sierpnia i 14 września (Msza poprzedzona Drogą Krzyżową) oraz dodatkowo w I niedzielę stycznia na rozpoczęcie Złazu Turystycznego z okazji Nowego Roku, a także raz w roku podczas akcji Odkryj Beskid Wyspowy.
Stat crux, dum volvitur orbis – krzyż stoi, choć zmienia się świat.
Czytaj także: