W październiku - Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym - zapraszamy do codziennej modlitwy za tarnowskich misjonarzy.
Papież Franciszek ustanowił październik 2019 r. Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym.
„Gość Tarnowski” chce włączyć się w przeżywanie tego czasu, zapraszając Czytelników do modlitwy różańcowej za tarnowskich misjonarzy. Na trzech kontynentach pracuje 56 księży i jedna osoba świecka. Codziennie, przez cały październik, będziemy przypominać sylwetki ambasadorów wiary Kościoła tarnowskiego, prosząc o modlitwę w ich intencji.
Dziś przywołujemy dwóch misjonarzy pracujących w Kazachstanie: ks. Roberta Pyzika i ks. Cezarego Pacieja.
Ks. Robert Pyzik przyjął święcenia kapłańskie w 2011 roku. Trzy lata później, 11 września 2014 roku wyjechał do pracy misyjnej w Kazachstanie. Jest proboszczem par. Przemienienia Pańskiego w Żeskazganie, w diecezji Karaganda. W liście do tarnowskich diecezjan napisał:
Gdy chodzi o pracę misyjną to w Kazachstanie, poza terenem wyznaczonym do zebrań i modlitwy wiernych, nie można bez zezwolenia władz ewangelizować. Pomoc wiernym i „nawracanie” odbywa się na terenie parafii (sakramenty i katechizacja). Poza terenem kościoła można tylko ukazywać styl życia chrześcijańskiego przez rozmowy, pomoc materialną (lekarstwa, żywność, odzież) i spotkania osobiste z ludźmi. Poznawanie ich i pozwolenie, by oni poznali nas, jest bardzo dobrym elementem zachęcania, by przyszli do naszego Kościoła i poznali Jezusa Chrystusa. Niektórzy ludzie przychodzą, żeby mieć świecę albo jakiś talizman z kościoła, bo np. tak im powiedziała wiedźma. W ciągu roku, oprócz pracy z grupami w parafiach, organizujemy wspólne tygodniowe rekolekcje czy obozy dla dzieci z naszych parafii. W tym roku było 5 tur, na każdej ok. 30 dzieci. Trudności są w odległościach, w popsutych autach, felgach i oponach, w samotnej pracy na odległej parafii, w gotowaniu, itp. Warto jednak podjąć się tej pracy! Pozdrawiam i bardzo dziękuję za modlitwę i Wasze duchowe i materialne ofiary na rzecz misji.
Ks. Roberta odwiedził w 2017 roku biskup tarnowski Andrzej Jeż.
Ks. Cezary Paciej został kapłanem w 2009 roku. Po kilku latach pracy w diecezji został posłany na misje do Kazachstanu. Wyjechał do tego kraju 12 września 2011 roku. Pracował tam do 2015 roku. Wyjechał ponownie 10 lutego 2017 roku, jest wikariuszem par. pw. Przemienienia Pańskiego w Atyrau. W liście z pierwszych lat pobytu w Kazachstanie pisał:
Największą przeszkodą jest mentalność, że religia jest tylko zwyczajem, tradycją, którą się przekazuje jak narodowość – Rosjanin, nawet nieochrzczony, powie, że jest prawosławnym, a Kazach, który nigdy nie był w meczecie, że jest muzułmaninem. Wydaje się, że religia - związek z Bogiem - nie jest potrzebna. Dzień świąteczny zbyteczny i niezrozumiały. Naturalna dobroć miejscowych ludzi jest przepojona jeszcze komunistycznym ateizmem, który w mentalności jest przekazywany młodym pokoleniom. Religia budzi jakiś tajemniczy, podskórny strach - jak coś zakazanego u małego dziecka. Wielu ludzi żyje według dewizy: „Jesteśmy dobrzy (nikogo nie chcemy skrzywdzić), po co nam Kościół? Kościół chce zabrać nam czas na bogacenie się i odpoczynek. Bóg istnieje, a każda wiara dobra.” Pozostaje modlitwa, o którą proszę: „Przyjdź Duchu Święty i odnów oblicze ziemi, tej ziemi!”
W 2017 roku Atyrau odwiedził biskup tarnowski Andrzej Jeż, który spotkał się z księżmi pracującymi w administraturze apostolskiej ks. Dariuszem Burasem i ks. Cezarym Paciejem.
Zapraszamy do modlitwy za ks. Roberta Pyzika i ks. Cezarego Pacieja. Zachęcamy także do włączenia się w naszą modlitewną inicjatywę "Jesteście otoczeni".