Nowy numer 17/2024 Archiwum

Witaj, Arko Przymierza!

Arka Przymierza figurą Maryi, która nosiła pod sercem Jezusa Chrystusa, dawcę Bożego prawa.

 

 

Złota płyta przebłagalni - miejsce spotkania ludzkiego grzechu z Bożym miłosierdziem

Pokrywa zamykająca arkę od góry stanowiła złota płyta „przebłagalni” (hebr. kappōret) (por. Wj 25,17-22), która zgodnie z przekazem tradycji kapłańskiej spełniała bardzo ważną rolę w liturgii Dnia Pojednania (Kpł 16). Podczas tego ceremoniału przebłagania za grzechy istotny był rytuał krwi: „Potem weźmie trochę krwi cielca na palec i pokropi nią nad płytą przebłagalną od strony wschodniej, natomiast przed płytą przebłagalną pokropi krwią siedem razy. Potem zabije kozła na ofiarę przebłagalną za lud, wniesie jego krew za zasłonę i uczyni z jego krwią to samo, co uczynił z krwią cielca: pokropi nią płytę przebłagalną z góry i z przodu” (Kpł 16,14-15). Ponieważ uważano, że arka stanowi tron Boży strzeżony przez skrzydlate „cheruby”, zwrócone skrzydłami do siebie, by osłaniać „przebłagalnię” (Wj 25,18-20), stąd też rytuał pokropienia krwią tego miejsca Bożej obecności oznaczał nawiązanie z Bogiem życiodajnego kontaktu, który został naruszony z powodu grzechu: „Życie ciała jest bowiem w jego krwi. Ja zezwoliłem wam ją składać na ołtarzu, aby była za was zadośćuczynieniem, bo z powodu życia, które jest we krwi, dokonuje się zadośćuczynienie” (Kpł 17,11). Ryt przebłagania dokonywał się bezpośrednio na „płycie przebłagalnej”: pokrywająca przebłagalnię krew miała przypominać o przebaczeniu win Izraela, która dokonała się dzięki zastępczej śmierci zwierząt.

Wieko przykrywające Arkę Przymierza stało się narzędziem odpuszczania grzechów w kapłańskim rytuale Dnia Pojednania. Do pokrywy zamykającej arkę nawiązał apostoł Paweł w Liście do Rzymian, pisząc, że Chrystus stał się dla grzesznego człowieka prawdziwą „przebłagalnią”: „Bóg uczynił Go ołtarzem przebłagania (grec. hilastērion). Przez wiarę w Jego krwi objawił swoją sprawiedliwość, aby odpuścić grzechy popełnione uprzednio w czasie cierpliwości Bożej” (Rz 3,25). Pawłowe odniesienie do Chrystusa terminu „przebłagalnia” oznacza, że sam Jezus Chrystus z Bożego postanowienia stał się przebłagalnią za nasze grzechy. Można powiedzieć, że złota płyta przebłagalni stanowi zaledwie niedoskonały obraz tego, co dzieje się w Jezusowym sercu, w którym ludzki grzech spotyka się z Bożym miłosierdziem.

W kontekście Maryjnym spoczywająca na arce złota przebłagalnia – znak Bożego przebaczenia – wypełnia się także w Maryi, w której ciele Jezus Chrystus stał się człowiekiem, pośrednikiem nowego przymierza, którego „Bóg uczynił we wierze ofiarą przebłagalną przez krew Jego” (Rz 3,25).

 

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl