Nowy numer 22/2020 Archiwum

Trzcinica. Rodzinna parafia pożegnała ks. Romana Kopacza

Ponad 7 tysięcy osób uczestniczyło przez transmisję w pogrzebie proboszcza par. w Drwini.

Na cmentarzu komunalnym w Trzcinicy koło Jasła odbył się 26 marca pogrzeb zmarłego dwa dni wcześniej ks. kan. Romana Kopacza, proboszcza w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Drwini. Po 59 latach życia i 34 latach kapłaństwa powrócił do rodzinnej parafii, aby spocząć wśród tych, z których wyrósł.

O godz. 14 odbyły się na cmentarzu obrzędy pogrzebowe. Ze względu na stan epidemiczny w Polsce, uroczystość odbyła się bardzo skromnie, w gronie najbliższej rodziny.

Po złożeniu ciała do grobu w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w Trzcinicy została odprawiona Msza św., którą koncelebrowali dwaj rodacy i koledzy ks. Romana: o. Krzysztof Janas OFMconv. i ks. dr Waldemar Janiga, a także ks. Przemysław Zapór, miejscowy wikariusz, który wygłosił słowo Boże oraz proboszcz parafii.

- Poruszający był widok pustego kościoła na pogrzebie kapłana, ale odbieramy to jako znak czasu, poddając się woli Bożej. Eucharystia transmitowana była przez łącze internetowe, które odwiedziło ponad 7 tys. osób. Wydaje się, że ta fizyczna niemożność uczestniczenia parafian i bliskich w pogrzebie ks. Romana, bardziej duchowo zjednoczyła wszystkich na wspólnej modlitwie.

Dziękujemy mieszkańcom Drwini za wiele pięknych słów, które w ostatnich dniach dotarły do naszej parafii w różny sposób. Wszystkie one są dowodem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec zmarłego duszpasterza. Wyłania się z nich obraz kapłana skromnego, wiernego swemu powołaniu, który pokazywał Boga, a zarazem dostrzegał każdego człowieka. Bóg zapłać za te świadectwa. Niech Chrystus Najwyższy i Wieczny Kapłan nagrodzi go za wierną służbę - mówi ks. proboszcz Andrzej Turoń.

Do parafian w Drwini specjalny list napisał bp Andrzej Jeż. Przeczytacie go TUTAJ. Biogram śp. ks. Romana Kopacza znajdziecie TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama