Nowy numer 22/2020 Archiwum

Jedna wiara, jeden chrzest

Dziś po raz drugi w historii obchodzimy państwowe Święto Chrztu Polski Warto pamiętać, że chrześcijaństwo najpierw dotarło na południe Polski.

W 2015 roku w Dąbrowie Tarnowskiej, w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej gościł historyk, prof. Krzysztof Ożóg, który konsekwentnie od lat demitologizuje stricte polityczne motywy chrztu Mieszka I.

W czasie spotkania, co warto zaznaczyć, bo odnosi się do terenów naszej diecezji, prof. Krzysztof Ożóg podkreślał iż faktem jest, że chrześcijaństwo najpierw dotarło na południe Polski, do plemienia Wiślan. Nieznany nam z imienia książę przyjął chrzest najpewniej pod wpływem księcia Wielkich Moraw Świętopełka, zaś tym, który ochrzcił tego księcia, był św. Metody, arcybiskup. Było to między rokiem 884 a 885. Jednak niewiele później państwo wielkomorawskie upadło, a po nim i tutaj upadło chrześcijaństwo. - To jedyny ślad chrześcijaństwa na ziemiach polskich przed nawróceniem się Mieszka I i powstaniem państwa polańskiego, które zrodziło się ok. roku 920-940 - mówi prof. Krzysztof Ożóg.

Więcej: TROPIE BYŁO WCZEŚNIEJ. O tym, że chrześcijaństwo dotarł do Tropia wcześniej, niż gdzie indziej przekonuje też ks. Stanisław Pietrzak: WIĘCEJ NIŻ TYSIĄC LAT .

Jedna wiara, jeden chrzest   Mediewista, profesor Krzysztof Ożóg. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

A jak było z Mieszkiem? - Chrzest Mieszka I nie był jedynie aktem politycznym, ale wynikał z autentycznego nawrócenia - przekonuje pro. Ożóg..

-Mieszko I nie tylko przyjmuje chrzest, ale w wierze chrześcijańskiej wychowuje swoje potomstwo, Bolesława Chrobrego i pozostałe dzieci - zauważa prof. dr hab. Krzysztof Ożóg z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Przekazał im tę wiarę i tak przez 40 kolejnych pokoleń wiara, Ewangelia, Dobra Nowina była przekazywana wśród polskiego narodu. My żyjący tu i teraz jesteśmy jednym z owoców nawrócenia się na chrześcijaństwo Mieszka I i przyjęcia przez niego chrztu - dodaje profesor.

Jak przyznaje prof. Ożóg, sytuacja państwa polańskiego za czasów Mieszka I - zagrożenie ze strony Wieletów - narzuca sposób myślenia o przyjęciu chrztu przez księcia z pobudek politycznych. Musiał szukać wsparcia. Jednak - jak dowodzi profesor - mógł szukać sojuszników gdzie indziej, np. na Wschodzie. Ponadto w historii nie brakuje przykładów władców, który przyjmowali chrzest jedynie dla politycznej korzyści, ale kiedy przestawało im się to opłacać, wracali do pogańskich praktyk.

- Chrzest Mieszka I wynikał z autentycznego nawrócenia - zaznacza prof. Ożóg. - To nie jest tylko hipoteza, ale takie stwierdzenie wypływa ze źródeł - dodaje. Przemawiają za tym fakty tj. oddanie siebie, a później i całego państwa pod opiekę św. Piotrowi, wysłany papieżowi pukiel włosów Bolesława z prośbą o specjalną opiekę Rzymu dla niego, rodu i państwa. - To nie jest akt polityczny, bo wtedy Stolica Apostolska w sensie politycznym nic nie znaczyła, tylko w sensie religijnym i duchowym - mówi profesor. Ponadto w Vita sancti Oudalrici napisanym w końcu X w. przez proboszcza katedry w Augsburgu czytamy, że zraniony zatrutą strzałą w rękę, bliski śmierci książę Mieszko I prosi o uzdrowienie św. Udalryka. - Trudno byłoby sobie wyobrazić, że poganin modli się gorliwie do świętego o to, by go uzdrowił, a potem wysyła mu wotum za ocalenie życia. Taki akt musiał wypływać z wiary i gorliwości - zauważa prof. Ożóg.

- Ale nie żyjemy tylko wspomnieniami historii. Chcemy także, aby historia nas inspirowała do tego, byśmy żyli tym, co dla nas, ludzi wierzących, jest treścią sakramentu chrztu. Chrztu, który nas wzywa do dojrzewania w wierze, świadectwa chrześcijańskiego, apostolstwa, dlatego też w programie Tygodnia są propozycje aktualne na dziś, co zrobić, by żyć chrztem - mówi ks. Stanisław Cyran, proboszcz parafii w Dąbrowie Tarnowskiej, a zarazem organizator wydarzenia.

Tekst ukazał się na naszych stronach w 2015 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama