Nowy numer 22/2020 Archiwum

Pomnażają dobro

Tradycyjnie w sobotę przed Niedzielą Miłosierdzia członkowie Caritas Diecezji Tarnowskiej przeżywali swoje święto. Dziś, mimo epidemii, mają za co dziękować.

W ponad 450 parafiach diecezji tarnowskiej istnieją i działają parafialne zespoły Caritas. Posługuje w nich ok. 4 tys. wolontariuszy. Szkolne Koła Caritas to propozycja wolontariatu dla dzieci i młodzieży. W 2019 roku działało w diecezji 222 kół, do których należało ponad 3,5 tys. wolontariuszy. Ostatnie spotkanie dorosłych działających w Caritas odbyło się w Ciężkowicach, zaś Szkolne Koła Caritas pielgrzymowały do Pasierbca.

W tym roku nie odbędzie się diecezjalne spotkanie Caritas przed Niedzielą Miłosierdzia, mimo to jest za co dziękować. Choćby za to, że w 2019 roku Caritas Diecezji Tarnowskiej otrzymała od swoich darczyńców, w ramach 1 procenta, ponad 1,5 mln złotych.

Dzięki temu można było sfinansować zakup lekarstw i sprzętów medycznych, zapłacić za leczenie i rehabilitację, dofinansować wypoczynek dla dzieci, zakup sprzętów i urządzeń medycznych oraz pomóc w dostosowaniu pomieszczeń dla osób niepełnosprawnych. Ponadto z 1 procenta dofinansowano działalność placówek CDT, czyli stacji opieki w Tarnowie, schroniska dla bezdomnych w Tarnowie, hospicjum w Dąbrowie Tarnowskiej, DPS w Dąbrowie Tarnowskiej, ośrodka opiekuńczo-rehabilitacyjnego w Jadownikach Mokrych, ZOL w Grybowie i domu emeryta w Tarnowie.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom przyniosło ponad 500 tys. złotych, dzięki czemu dofinansowano wypoczynek, a także posiłki dla dzieci i młodzieży. z kolei Wielkanocne Dzieło Caritas (baranki i paschaliki) przyniosło ponad 300 tys. złotych. Zebrane fundusze zostały przeznaczone na pomoc dla seniorów w zakupie lekarstw, w leczeniu i rehabilitacji.

Kolejną akcją pomocową w 2019 roku była „Chleb za chleb”. Ponad 100 tys. złotych zostało przeznaczone na pomoc dla seniorów i osób bezdomnych w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych oraz w dofinansowaniu kuchni Caritas.

W programie „Gniazdo” ponad 60 tys. złotych przeznaczono na pomoc rodzinom wielodzietnym w remoncie i wykończeniu domów, natomiast w programie „Skrzydła” blisko 10 tys. złotych zostało spożytkowane na pomoc uzdolnionym dzieciom. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama