Nowy numer 38/2022 Archiwum

A może niedziela w dni powszednie?

Kapłani zachęcają do uczestnictwa w Mszy św. w tygodniu, wyznaczają dodatkowe godziny udzielania Komunii św. i zapraszają na adorację Najświętszego Sakramentu.

Na podstawie przepisów państwowych, obowiązujących od 20 kwietnia bieżącego roku o dopuszczalnej liczbie osób uczestniczących podczas nabożeństw liturgicznych, oraz zarządzenia biskupa tarnowskiego z 18 kwietnia kapłani informują wiernych, ile osób równocześnie może przebywać w danym kościele. Informacje te zamieszczają na drzwiach świątyni, ale także na stronach internetowych parafii.

Pisaliśmy o tym tutaj:

Nadal obowiązuje dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św., jednak aby umożliwić jak największej liczbie wiernych dostęp do Eucharystii, przyjęcie sakramentalnej Komunii św. i skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania, parafie podejmują wiele inicjatyw.

Proboszczowie parafii w diecezji tarnowskiej często zachęcają do uczestnictwa w Mszy św. w dni powszednie. "Pomoże nam to zachować rygor sanitarny i da szanse udziału w Eucharystii większej liczbie wiernych" - tłumaczy proboszcz Cieniawy ks. dr Wacław Barnaś. - "Pamiętajmy, że Msza św. przez telewizję czy internet to nie to samo, co udział w niej w świątyni. Nie można, jak ostatnio powiedział papież Franciszek, przenieść Kościoła i sakramentów tylko do wirtualnego świata" - przypomina kapłan i dodaje, że obowiązująca nadal dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. nie oznacza zakazu przychodzenia do kościoła.

W Dębicy-Latoszynie od przyszłej niedzieli dla osób pozostających w domach i przeżywających Msze św. przez radio lub drogą internetową będzie możliwość przystąpienia do Komunii św. w dodatkowo wyznaczonych godzinach. Są podane na stronie internetowej parafii.

W dni powszednie w kościołach diecezji tarnowskiej odbywają się także adoracje Najświętszego Sakramentu. Wystawienie odbywa się przez cały dzień (najczęściej do wieczornej Mszy św. lub do Różańca o godz. 20.30) jak w kościele św. Jakuba w Brzesku, bocheńskiej bazylice, Dąbrowie Tarnowskiej, Dębicy (kościół Miłosierdzia Bożego) tarnowskiej katedrze czy sądeckiej bazylice, lub wyznaczonych godzinach jak w większości parafii diecezji tarnowskiej.

A może niedziela w dni powszednie?   Godziny adoracji, spowiedzi i obrzędu Komunii św. w parafii św. Jakuba w Brzesku. arch. parafii św. Jakuba w Brzesku

Najczęściej jest to okazja do prywatnej adoracji i modlitwy, ale również do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, a także przyjęcia Komunii św.

Oczywiście wtedy także obowiązuje limit wiernych wyliczony dla każdego kościoła indywidualnie w zależności od powierzchni użytkowej świątyni.

O tym, jak w Żyrakowie i Dębicy-Latoszynie poradzono sobie z odliczaniem wiernych, którzy przebywają na daną chwilę w kościele pisaliśmy tutaj:

Ciekawym pomysłem jest też zastosowany w mościckiej świątyni, gdzie wyznaczono odpowiednią do limitu liczbę miejsc siedzących w kościele. O tym, gdzie można usiąść informują kartki rozłożone na ławkach w zgodnej z przepisami odległości. Podobnie jest w tarnowskim kościele na Terlikówce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy