Wizerunki maryjne

Historię ikonografii Matki Bożej możemy śledzić w Jej sanktuariach.

Fatimska Pani – Matka nadziei i pokoju

Kolejne sanktuarium w Tarnowie, które nie ma jeszcze czcigodnej patyny czasu, bowiem powstało z potrzeby serca, stało się wynikiem traumatycznych przeżycia II wojny światowej, które były przepowiedziane w objawieniu fatimskim przekazanym pastuszkom 1917 r. w dolinie Cova da Iria – Dolina Pokoju, prześladowanie Kościoła w okresie stalinowskim, niebezpieczne oznaki w życiu społecznym jak laicyzacja, ateizm, rozpad małżeństwa, odejście od chrześcijańskich obyczajów, a które osobiście doświadczył pierwszy proboszcz parafii - więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz – ks. Jan Marszałek.

Rok po erygowaniu parafii przy kościółku św. Józefa, przy ul. Dwernickiego, 19 października 1952 r., ks. Marszałek sprowadził figurę Fatimskiej Pani, którą poświęcił ks. biskup Karol Pękala. Równocześnie w każdą I sobotę zaczęło być odprawiane nabożeństwo przebłagalne do Fatimskiej Pani, z biegiem czasu przybywały nabożeństwa, które ściągały rzesze pielgrzymów. 13 maja 2003 ks. biskup Wiktor Skworc dekretem oficjalnie erygował sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie[24]. W sierpniu 2003 r. została przekazana do kultu nowa figura fatimskiej Pani wykonana przez portugalskiego artystę – rzeźbiarza Alberta Ferreirę, syna rzeźbiarza oryginalnej figury w fatimskim sanktuarium w Portugalii w roku 2002. Figura została poświęcona w Fatimie przez kardynała Meisnera i uświęcona przez „dotknięcie” do oryginalnej figury fatimskiej, oraz ponownie poświęcił Jan Paweł II na Błoniach Krakowskich 18 sierpnia 2002 r. Natomiast 4 czerwca 2017 roku w setną rocznicę objawień fatimskich, figurę koronował kard. Stanisław Dziwisz wraz z biskupem tarnowskim Andrzejem Jeżem.

Drugim sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w diecezji tarnowskiej znajduje się w Borkach nad Wisłą.  To miejsce zostało przez Opatrzność Bożą ściśle związane z Matką Bożą Fatimską, z Janem Pawła II. To tutaj, 13 maja 1981 roku, miało się odbyć poświęcenie kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej, ale do bp. Jerzego Ablewicza i wiernych dociera wiadomość o zamachu na papieża. Msza z okazji poświęcenia zamieniła się w modlitwę o ocalenie Jana Pawła II, a rok później cudownie ocalony papież przekazał bp. Ablewiczowi figurkę Matki Bożej Fatimskiej otrzymaną w Fatimie, ta zaś została przywieziona do Borków. Był to więc niejako pierwszy kościół w Polsce, który stał się wotum za ocalenie naszego ojca św.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Borkach ustanowił w 1990 rok - bp Józef Życiński.

 

« 13 14 15 16 17 »
oceń artykuł Pobieranie..