Nowy numer 31/2022 Archiwum

Z Giewontu patrzy na całą Polskę, z Obidzy na diecezję tarnowską przejdź do galerii

Oddział Związku Podhalan i parafianie uczcili św. Jana Pawła II.

W sobotę 1 sierpnia w Obidzy został poświęcony krzyż upamiętniający 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, patrona miejscowego oddziału Związku Podhalan, który w tym roku obchodzi 15-lecie istnienia. O świętowaniu tej rocznicy pisaliśmy TUTAJ.

- Parafia kupiła swego czasu ziemię na nieodległej przełęczy i od razu myśleliśmy, żeby to miejsce zagospodarować. Najpierw pojawił się drewniany krzyż, później kapliczka z ołtarzem do sprawowania Mszy św., a teraz metalowy krzyż, który będzie pamiątką przywiązania tutejszych mieszkańców do Boga, wyrazem ich zaangażowania w życie parafii i lokalnej społeczności - mówi ks. proboszcz Jan Gwóźdź, kapelan obidzkiego oddziału ZP.   

Prezes oddziału Władysław Wójcik opowiada, że idea postawienia krzyża na górze zrodziła się wówczas, kiedy w związku z katastrofą smoleńską w 2010 roku na Krakowskim Przedmieściu dochodziło do profanacji krzyża. - Pomyślałem wówczas: „Tak, wy niszczycie krzyże i je profanujecie, a my będziemy je stawiać, żeby było ich jak najwięcej, żeby przypominały, skąd jesteśmy i kim jesteśmy. Dlatego na początku stanął tutaj drewniany krzyż. Później okazało się, że Mietek Słowik, jeden z tutejszych mieszkańców, przywiózł z Danii materiał, który jak nic nadawał się na krzyż z metalu. I tak od słowa do słowa, od projektu do jego realizacji, stanął krzyż. Ten z Giewontu patrzy na całą Polskę, a nasz na całą diecezję tarnowską, a zwłaszcza na Sądeczyznę - mówi pan Władysław.

Modlitwie towarzyszyła muzyczna oprawa kapeli Związku Podhalan z Obidzy.   Modlitwie towarzyszyła muzyczna oprawa kapeli Związku Podhalan z Obidzy.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Pan Stefan z Obidzy dodaje, że ludzie włączyli się w budowę krzyża. - Został on posadowiony na betonowym cokole, obłożony kamieniem. Ma też swoje własne niezależne oświetlenie dzięki panelowi fotowoltaicznemu. Krzyż jest wysoki na ponad 10 metrów, ramiona mają około 4 metry. Niżej jest kapliczka, stoi też figura Matki Bożej. Chcieliśmy, żeby było to miejsce spotkań naszych i przyjezdnych, miejsce modlitwy i odpoczynku, bo widoki stąd są piękne - podkreśla mieszkaniec Obidzy.

Ks. proboszcz Jan dodaje, że parafianie przychodzą tutaj odprawiając nabożeństwo Drogi Krzyżowej w święto Podwyższenia Krzyża Świętego oraz na nabożeństwa majowe.

Msza św. dziękczynna za św. Jana Pawła II z okazji 100. rocznicy jego urodzin i 15 lat patronowania obidzkiemu oddziałowi Związku Podhalan.   Msza św. dziękczynna za św. Jana Pawła II z okazji 100. rocznicy jego urodzin i 15 lat patronowania obidzkiemu oddziałowi Związku Podhalan.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Uroczystości poświęcenia krzyża i kapliczki mszalnej przewodniczył kapelan Związku Podhalan ks. dr Stanisław Kowalik, proboszcz Ochotnicy Górnej. - Krzyż mówi o miłości Boga do każdego z nas, ale także opisuje nasze życie, naznaczone trudem, wysiłkiem, cierpieniem. Bez krzyża nie da się zrozumieć naszego życia - podkreślał ks. Kowalik zachęcając górali i gości do trwania przy krzyżu Chrystusa, bronienia go i dźwigania własnego z nadzieją i odwagą.

Po Mszy św. uczczono także 15-lecie obidzkiego oddziału Związku Podhalan. Z gratulacjami przybyli na spotkanie m.in. senator Jan Hamerski, a także przedstawiciele samorządu województwa małopolskiego i gminy Łącko. Odbyło się także ślubowanie nowych członków oddziału w obecności przedstawicieli wielu sąsiednich. Uroczystości uświetnili kapela ZP w Obidzy, a także banderia konna. Na zakończenie spotkania odbyła się biesiada.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama