Nowy numer 44/2020 Archiwum

Zmarł ks. prał. Adam Nowak

Całe swoje życie poświęcił głuchoniemym. Zawsze pogodny i tryskający humorem. Mawiał, że smutny ksiądz świętym nie zostanie.

Ksiądz prał. Adam Nowak urodził się w Rzędzianowicach 28 lutego 1927 roku. Po święceniach kapłańskich, pełnił posługę wikariusza w Łękach Górnych, w parafii św. Jakuba w Brzesku oraz parafii katedralnej w Tarnowie.

Od roku 1954 do 1998 był diecezjalnym duszpasterzem głuchoniemych. Tworzył struktury duszpasterstwa niesłyszących jako jeden z pierwszych księży w Polsce. Ponadto pełnił funkcję prefekta w tarnowskim seminarium, później dyrektora biblioteki seminaryjnej, był wykładowcą języka łacińskiego i historii Kościoła. Był także dyrektorem Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie, delegatem Biskupa Tarnowskiego do spraw misji i dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych w diecezji tarnowskiej.

Ks. prał. Adam Nowak jest autorem kilkutomowego słownika biograficznego kapłanów diecezji tarnowskiej (1786-1985), ale ma też na swoim koncie kilka tomików anegdot „z kościelnego podwórka”. Sam zawsze pogodny i tryskający humorem. "Moją największą radością jest to, że swoje kapłaństwo przeżywałem spokojnie, radośnie i owocnie. A młodym księżom chciałbym rzec, by byli pogodni i radośni. Bo smutny ksiądz świętym nie zostanie" - mówił ks. prał. Adam Nowak podczas jubileuszu 65-lecia swojego kapłaństwa, który świętował w 2016 roku.

"Jestem starym już duszpasterzem głuchych, ale niewidomych też byłem dość długi okres czasu. Dziękuję Panu Bogu, że mam dopiero 90 wiosen, a liczę na więcej, bo każdego dnia czuję się raczej coraz lepiej" - mówił z kolei trzy lata temu jak zawsze z humorem i uśmiechem na ustach.

Zmarł dzisiaj, 7 października, w wieku 93 lat. Informacja o pogrzebie znajduje się tutaj:

Czytaj także:

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama