Nowy numer 13/2024 Archiwum

Znamy tegorocznych laureatów Szabli i Ryngrafu Niepodległości

To Władysława Szmid, a wraz z nią wszyscy niedocenieni dotychczas działacze tzw. drugiego szeregu "Solidarności", oraz płk Zbigniew Radoń.

Organizatorzy Festiwalu Niepodległości, którego dziewiąta edycja musiała zostać przeniesiona w czasie z powodu ograniczeń wynikających z panującej pandemii, w Dniu Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym w Tarnowie z października 1918 r., czyli Święta Miasta Tarnów Pierwsze Niepodległe, ustanowienia którego byli inicjatorami, informują o decyzjach podjętych przez kapituły festiwalowych nagród w roku 2020.

Członkowie kapituły postanowili przyznać „Szablę Niepodległości” za rok 2020 pani Władysławie Szmid (ur. 1929) - niezwykle pracowitej i oddanej działaczki „Solidarności”, w tym działaczki struktur konspiracyjnych związku i organizatorki sieci kolportażu podziemnej prasy w Tarnowie w okresie stanu wojennego oraz działaczki Komitetów Obywatelskich „S”.

"Poza uznaniem dla cichej, ale systematycznej i niezłomnej aktywności na rzecz niepodległości, jaką zasłużyła się dla Ojczyzny ta niezwykle skromna postać w osobie Pani Władysławy, Kapituła chce także - w roku 40. rocznicy powstania związku - nagrodzić wszystkich niedocenionych dotychczas działaczy tzw. drugiego szeregu „Solidarności” oraz nieoceniony wkład polskich kobiet w budowę owego największego wspólnotowego ruchu w historii Polski" - czytamy w uzasadnieniu.

Z kolei laureatem „Ryngrafu Niepodległości” za rok 2020 został ogłoszony płk Zbigniew Radoń (ur. 1943), emerytowany oficer WP, rotmistrz honorowy kawalerii, dowódca Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych.

"Kapituła cieszy się, że to zaszczytne wyróżnienie trafi w godne ręce akurat w roku, w którym Tarnów świętuje setną rocznicę powołania w naszym mieście 5 Pułku Strzelców Konnych. To jego tradycję Pan Pułkownik konsekwentnie przybliża tarnowianom od dwóch dekad" - napisano w uzasadnieniu.

Organizatorzy Festiwalu Niepodległości serdecznie gratulują laureatom. Informują ponadto, iż sytuacja związana z akcją przeciwdziałania rozwojowi pandemii powoduje, że nieznana jest wciąż data ceremonii wręczenia obu powyższych nagród. Planuje się, by w kameralnym gronie odbyła się w połowie listopada. Wtedy także po raz pierwszy ogłoszone zostaną nazwiska laureatów pośmiertnie przyznawanego Wieńca/ Lauru Niepodległości. To oni jako pierwsi trafią do Panteonu Tarnowskiego, inicjatywy powołanej niedawno przez Fundację PRO PATRIA SEMPER, która jest także od tego roku formalnym organizatorem Festiwalu Niepodległości oraz kilku projektów dokumentacyjno-edukacyjnych, m.in. wirtualnej encyklopedii tarnowskiej.

Pełną treść komunikatu oraz biogramy tegorocznych laureatów Szabli i Ryngrafu Niepodległości można przeczytać na następnych stronach.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy