W Tarnowie odbyło się publiczne wysłuchanie młodych na temat strajku kobiet, aborcji, pro life i wulgaryzmów.
Z inicjatywy Ośrodka Dialogu, Formacji i Misji, lewicowej Wiosny i Wydziału Nowej Ewangelizacji odbyło się on-line spotkanie młodych na temat ostatnich wydarzeń w Polsce, także w Tarnowie i innych miastach regionu, po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przesłanka eugeniczna za aborcją jest niezgodna z ustawą zasadniczą.
– W Biblii słowo „słuchaj” jest przed wezwaniem do miłości bliźniego. Spotykamy się po to, żeby się usłyszeć, bo w dialogu ważniejsze jest słuchanie niż mówienie. Papież Franciszek we „Fratelli tutti” podkreślił, że miłość jest otwarciem na wszystkich, dlatego chcemy się słuchać. Chodzi o nasz naród i każdego człowieka. A naród i człowiek owocują tylko wtedy, kiedy potrafią twórczo otworzyć się na innych – mówił ks. Artur Mularz, dyrektor wydziału nowej ewangelizacji.
Jacek Jabłoński, przedstawiciel Lewicy, współorganizator spotkania, podkreślił, że dla wielu liderów życia społecznego istotą polityki jest spór. - Ale to nie powinno być celem. Nie da się zbudować czegoś na sporze, trzeba umieć słuchać ludzi o innych poglądach i szukać wspólnej drogi. Pomysł spotkania zrodził się z rozmowy z ks. Michałem Dąbrówką. Uznaliśmy, że trzeba oddać głos młodym ludziom, którzy będą budować nasz wspólny dom – Polskę – mówił J. Jabłoński.
Nie była to debata – jak wielokrotnie zapowiadała prowadząca rozmowę Marta Łazarczyk – lecz dzielenie się młodzieży na temat wydarzeń związanych z wyrokiem Trybunału. – Chcemy współistnieć w tej samej przestrzeni publicznej, dlatego warto podejmować dialog. W każdym spotkaniu jest jakiś rodzaj tkania, czyli poszukiwanie wspólnych nici dialogu – mówiła M. Łazarczyk.
Uczestnikami byli Gabriela Czekaj, Klaudia Rogóż i Kamil Mitera z Młodej Lewicy, Alicja Miszkurka z Młodych na Progu, Filip Pinas, wiceprezes stowarzyszenia Tarnów Pierwsze Niepodległe oraz Kacper Osika z zarządu KSM Diecezji Tarnowskiej.