Nowy numer 22/2023 Archiwum

Sądecka fara gotowa na odpust Przemienienia

Odnowiony krzyż z wieży bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu został zamontowany na wieży i góruje już nad miastem.

Niedawno pisaliśmy o poświęceniu odnowionego krzyża (TUTAJ), dziś już góruje nad miastem. W jego kopule została umieszczona także nowa kapsuła czasu. Znajdują się w niej dokumenty z podstawowymi informacjami dotyczącymi sądeckiej parafii św. Małgorzaty, ale także i to, kto aktualnie jest papieżem, biskupem tarnowskim, prezydentem Polski i Nowego Sącza. Jest też napisane, ile kosztuje bochenek chleba, litr mleka czy benzyny oraz to, ile wynosi średnia płaca.

Sądecka fara gotowa na odpust Przemienienia   W kopule krzyża została umieszczona kapsuła czasu. Archiwum parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu

Jak tłumaczył diecezjalnemu radiu RDN miejscowy proboszcz ks. Jerzy Jurkiewicz, do kapsuły czasu trafił też ostatni numer gazety parafialnej ”Nasze Spotkania" ze zdjęciami z remontu i obrazem bazyliki. Umieszczono w niej też maseczkę oraz monety i kopie dokumentów z poprzedniej kapsuły wraz ze współczesnymi pieniędzmi i monetami okolicznościowymi, m.in. z okazji 100. urodzin św. Jana Pawła II. - Wszystko szczelnie zalakowane będzie pamiątką dla przyszłych pokoleń - mówi ks. Jurkiewicz.

Postać papieża Polaka zostanie także przypomniana podczas tygodniowego odpustu ku czci Przemienienia Pańskiego, który rozpocznie się już 1 sierpnia. W centralną uroczystość 6 sierpnia minie dokładnie 50 lat od umieszczenia cudownego obrazu Pana Jezusa Przemienionego w ołtarzu głównym sądeckiej bazyliki. Wcześniej znajdował się w jednym z ołtarzy bocznych. Uroczystości tej przewodniczył kard. Karol Wojtyła.

Tygodniowy odpust ku czci Przemienienia Pańskiego będzie przeżywany pod hasłem zaczerpniętym z biskupiego zawołania Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego: "Soli Deo - Jedynemu Bogu". Słowa z jego nauczania będą także prowadzić wiernych przez wszystkie dni odpustu.

Odpust potrwa do niedzieli 8 sierpnia. Każdego dnia Msze św. będą odbywać się o 6.00, 7.30, 9.00, 11.00, 16.00 i 18.00, w niedziele i centralną uroczystość - o 6.00, 7.30, 9.00, 11.00, 14.00, 17.00, 19.00 i 21.00. Na sądeckiej górze Tabor z wiernymi modlić się będą m.in. biskup tarnowski Andrzej Jeż, bp Stanisław Salaterski, bp Leszek Leszkiewicz, bp Artur Ważny, a także bp Jan Piotrowski z Kielc czy bp Paweł Gonczaruk. 2 sierpnia na wszystkich Mszach św. będzie odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, 3 sierpnia - błogosławieństwo dzieci i matek oczekujących potomstwa, 4 sierpnia - sakrament namaszczenia chorych.

Program odpustu znajduje się poniżej, a także TUTAJ.

Sądecka fara gotowa na odpust Przemienienia   Program odpustu.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast