Nowy numer 49/2022 Archiwum

Jutro rozpoczyna się odpust ku czci Pani Bocheńskiej

Stanie się okazją do dziękczynienia za 200 lat tarnowskiego seminarium, którego początki związane są z Bochnią.

„Maryja Matką powołania” – to hasło tegorocznego Tygodnia Maryjnego związanego z odpustem ku czci Matki Bożej Różańcowej w Bochni, który potrwa od 1 do 7 października oraz stanie się szczególną okazją do dziękczynienia za 200 lat Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Warto wiedzieć, że tarnowskie seminarium było najpierw w Bochni. Pisaliśmy o tym 5 lat temu, tutaj:

W piątek 7 października o godz. 17 będzie miała miejsce centralna uroczystość odpustowa: Msza św., a po niej procesja różańcowa ulicami miasta. Eucharystii przewodniczył będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż.

- Tegoroczny Tydzień Maryjny przeżywany będzie w zmienionej formule czasowej: rozpoczynać się będzie 1 października, a więc wraz z rozpoczęciem miesiąca różańcowego, a zakończy Odpustem w Uroczystość Matki Bożej Różańcowej dnia 7 października. Będzie to stały termin sanktuaryjnych uroczystości ku czci Pani Bocheńskiej - informuje kustosz bocheńskiego sanktuarium ks. Ryszard Podstołowicz.

- Hasło i tematyka rozważań związana jest z jubileuszem naszego tarnowskiego Seminarium Duchownego, jako że jego początki związane są właśnie z naszym miastem. To tutaj bowiem, w kamienicy przy bocheńskim Rynku 2, ówczesny biskup tarnowski Grzegorz Tomasz Ziegler (wówczas jeszcze diecezji funkcjonującej jako tyniecka) od 1822 do 1827 roku miał swoją siedzibę i tutaj zapoczątkował istnienie diecezjalnego seminarium duchownego. Biskup Ziegler umieścił w Bochni tylko kurs czwarty, tzw. pastoralistów; alumni kursów od I do III nadal studiowali we Lwowie i Wiedniu, niektórzy w Przemyślu. Ostatecznie po 5 latach rezydowania w Bochni i zmianie nazwy diecezji na „tarnowska” decyzją papieża Leona XII zarówno siedziba biskupia, jak i seminarium został przeniesione do Tarnowa - przypomina kapłan.

Jutro rozpoczyna się odpust ku czci Pani Bocheńskiej   7 października odbędzie się także pielgrzymka emerytów i rencistów do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Bochni. materiały organizatora

Rozważaniami w czasie tych siedmiu dni podzielą się przełożeniu i profesorowie WSD w Tarnowie. Będzie to także czas intensywnej modlitwy o liczne i święte powołania do służby Bożej. Pielgrzymować do tronu Pani Bocheńskiej będą biskupi: bp tarnowski Andrzej Jeż, abp Henryk Nowacki i bp Leszek Leszkiewicz. Codziennie cześć Maryi oddawać będzie jeden z roczników alumnów przygotowujących się w Tarnowie do kapłaństwa.

Szczegółowy program znajduje się na plakacie i na stronie parafii św. Mikołaja w Bochni - TUTAJ.

Jutro rozpoczyna się odpust ku czci Pani Bocheńskiej   Program Tygodnia Maryjnego. materiały organizatora
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy