W parafii Szczepanów uczczono pamięć o ks. Władysławie Czosnku, misjonarzu saletynie, który zmarł 50 lat temu na Madagaskarze.
W sobotę 10 czerwca społeczność Wokowic, z której wywodził się ks. Czosnek, podczas pikniku rodzinnego przypomniała postać wybitnego misjonarza, umieszczając na ścianie budynku w centrum miejscowości tablicę pamiątkową. Przygotowano też okolicznościową wystawę, dzięki której można poznać najważniejsze fakty z życia misjonarza saletyna.
W niedzielę 11 czerwca w bazylice św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM w Szczepanowie wierni z całej wspólnoty parafialnej, ale również wszyscy oglądający transmisję internetową, poznali bliżej postać ks. Czosnka dzięki kazaniom głoszonym przez ks. Łukasza Nowaka MS, sekretarza prowincjalnego misjonarzy saletynów.
- Ksiądz Władysław Czosnek dla Malgaszy stał się jednym z nich. Był ich ojcem, przewodnikiem, nauczycielem, lekarzem i autorytetem. Nade wszystko był jednak głosicielem Chrystusa, któremu oddał całe swoje życie. Zmarł w opinii świętości 2 maja 1973 roku, wyczerpany pracą po 35 latach pobytu na misjach. Za życia nie otrzymał żadnych odznaczeń państwowych i kościelnych. Jego jedynym odznaczeniem był i jest misyjny krzyż saletyński, który nosił na swojej piersi, taki sam, jaki miała Maryja podczas objawień w La Salette w 1846 roku. Młotek na tym krzyżu symbolizuje grzech, upadek człowieka, obcęgi zaś pojednanie z Bogiem, powrót do stanu łaski uświęcającej, nawrócenie. Życie ks. Czosnka znajduje odbicie w krzyżu saletyńskim i jego symbolach. Urodził się jako człowiek grzeszny, a zmarł w opinii świętości - mówił w homilii ks. Nowak, podkreślając, że duchową biografię ks. Czosnka ukształtowały m.in. dom rodzinny i świadectwo wiary jego matki.
Więcej o ks. Czosnku pisaliśmy tutaj:
Za zmarłego przed 50 laty saletyna została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem ks. Jana Kijka MS, wikariusza prowincjalnego księży saletynów. W uroczystości wziął również udział dyrektor Centrum Informacyjnego Misjonarzy Saletynów ks. Bartosz Seruga MS.
Po Eucharystii o godz. 17 w Wokowicach pobłogosławiono tablicę ks. Czosnka w obecności ks. prał. Władysława Pasiuta, proboszcza par. w Szczepanowie, a także burmistrza Brzeska Jana Latochy, wicestarosty brzeskiego Macieja Podobińskiego, sołtysa Wokowic Eweliny Damasiewicz, autora wystawy Piotra Styrny oraz Stanisławy Węgrzyn z KGW Wisienki, która była jedną z inicjatorek upamiętnienia ks. Czosnka tablicą w jego rodzinnej miejscowości.