Mijając to miejsce, w którym rośnie owe drzewo, a u jego pnia stoi kapliczka, nie zdajemy sobie sprawy, jak one się w tamtym miejscu znalazły.
W tym samym miejscu, gdzie teraz stoję i patrzę na ogromne wiekowe drzewo oraz kapliczkę, ktoś kiedyś musiał je zasadzić, a także wybudować mały budynek kultu religijnego. To miejsce, koło którego przejeżdża wiele samochodów, wokół niego dbają o swoje pola rolnicy, turyści zmierzający szlakiem obok do punktu widokowego, mieszkańcy udając się na chwilę wytchnienia od codziennego zabiegania do kapliczki oraz lipy na moment odpoczynku.
Z lipą sąsiaduje kasztanowiec, nadający jeszcze większej objętości. Kapliczka im. Jana III Sobieskiego powstała w 1683 roku (odsiecz wiedeńska). Legenda głosi że podczas powrotu króla z odsieczy wiedeńskiej na odpoczynek zatrzymał się w Przydonicy. Wieś ta bardzo przypadła mu do gustu oraz był zadowolony z gościnności mieszkańców, w wyniku czego kazał osiedlić się tam paru swym rycerzom, ponieważ była ona wyludniona przez zarazę.
Wyjeżdżając pozostawił w Przydonicy obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który po dzień dzisiejszy słynie z licznych cudów oraz rzeszy odwiedzających. Obecnie proboszczem parafii jest ks. proboszcz Jacek Drożdż. Krąży legenda, że Jan III Sobieski zatrzymał się pod okazałą lipą na szczycie przysiółka Glinik, czego pamiątką dziś jest owa kapliczka. Dziś ona pełni nie tylko formę atrakcji turystycznej, symbol historyczny, ale także kultu religijnego, jest ona XIV stacją drogi krzyżowej, która ma swój początek przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Podolu - Górowej.
Za kapliczką wije się polna droga, która prowadzi do domów, ale także do punktu widokowego oraz zbiornika wodnego, obok którego znajduje się tablica z mapą i informacjami o kościele zabytkowym w Przydonicy. Zmierzając szlakiem do punktu widokowego możemy ujrzeć okoliczne wzniesienia terenu, domy, gospodarstwa, pola uprawne, lasy i główną atrakcje naszej miejscowości, Jezioro Rożnowskie z Małpią Wyspą od strony miejscowości Lipia.
Z punktu widokowego podziwiamy jezioro od strony miejscowości Gródek nad Dujacem, ale od punktu Przystani Motorowodnej Koszarka. Drogę prowadzącą do malowniczego widoku na zbiornik wodny otaczają pola uprawne, głównie łąki a także polana, na której pasie się bydło. Budzi ono wielkie zainteresowanie dzieci. To miejsce darzy się popularnością cały rok, ponieważ szlaki prowadzące na szczyt przysiółka niezależnie od pory roku są atrakcyjne, a także jezioro. Kapliczka jednak również w dużej mierze skupia uwagę turystów ze względu na swoją historię, ale także charakter religijny.
Parę lat temu przeszła ona renowację, a wraz z nią lipa, która musiała zostać przycięta. Pewnego roku w wyniku burzy lipa pękła na pół, aby zapobiec rozłamania się drzewa całkowicie na pół zostało ono spięte pasami, a złamany konar odcięty. Historia lipy oraz powstania pod jej konarami kapliczki wotywnej jest niezwykle interesująca, warto udać się przed pień wiekowego drzewa, a zarazem drzwi pamiątki po wizycie króla. Zagłęb się w korzenie czasu.
Zagłosuj na pracę klikając w poniższy link: