Księża Szymon Pietryka i Roman Marek

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 10.10.2019 06:00

W październiku - Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym - zapraszamy do codziennej modlitwy za tarnowskich misjonarzy.

Księża Szymon Pietryka i Roman Marek Obaj kapłani należą do grupy najmłodszych tarnowskich misjonarzy posługujących w sercu afrykańskiej ziemi. Grzegorz Brożek /Foto Gość i ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Papież Franciszek ustanowił październik 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym.

„Gość Tarnowski” chce włączyć się w przeżywanie tego czasu, zapraszając Czytelników do modlitwy różańcowej za tarnowskich misjonarzy. Na trzech kontynentach pracuje 56 księży i jedna osoba świecka. Codziennie, przez cały październik, będziemy przypominać sylwetki ambasadorów wiary Kościoła tarnowskiego, prosząc o modlitwę w ich intencji.

Dziś, 10 października, przywołujemy dwóch misjonarzy: ks. Szymona Pietrykę i ks. Romana Marka. Obaj należą do grupy najmłodszych tarnowskich misjonarzy posługujących w sercu afrykańskiej ziemi. Pierwszy do Republiki Środowoafrykańskiej wyjechał 2 lata temu, drugi niecały miesiąc temu, ale modlitwy potrzebują jak ci, którzy tam posługują od ponad 30 lat, bo są i tacy.

Ks. Szymon Pietryka ma 32 lata. O wyjeździe na misje myślał już od czasów seminaryjnych, kiedy to należał do ogniska misyjnego. W 2009 roku odbył staż misyjny w RŚA. - To pozwoliło mi otworzyć oczy na Kościół - mówił "Gościowi Tarnowskiemu" 2 lata temu ks. Szymon.

W piątym roku kapłaństwa 18 września 2017 roku biskup tarnowski Andrzej Jeż nałożył mu krzyż misyjny i posłał do Bagandou w RŚA. Uroczystość posłania odbyła się w jego rodzinnej parafii w Trześni k. Mielca. Pisaliśmy o tym w artykule DAR WIARY. Zdjęcia z jego posłania znajdziecie TUTAJ.

Dziś ks. Szymon pełni misję w naszej największej i najstarszej placówce w RŚA - w parafii św. Antoniego Padewskiego w Bimbo (archidiecezja Bangui).

"Nasza parafia składa się z miasta wojewódzkiego Bimbo oraz trzech sektorów duszpasterskich, które obejmują kilkadziesiąt wiosek. Wskutek wzrostu liczby mieszkańców, migracji i rozbudowy osiedli, czeka nas wkrótce zadanie podziału parafii, co będzie stanowić największe wyzwanie duszpasterskie tego roku. W najbliższym czasie na terenie Bimbo zostaną erygowane przynajmniej dwie nowe parafie, a za kilka lat dołączy do nich kolejna" - pisze ks. Szymon Pietryka w liście z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.

Opisuje w nim swoją pracę związaną z dojazdem z sakramentami do 14 kaplic dojazdowych, a także warunki życia ludzi zamieszkujących te tereny.

"Większość ludzi żyje w biedzie, a nawet w nędzy. Wiele osób chorych szuka pomocy u księży w parafii. Pod koniec września wiele dzieci przychodzi z prośbą, aby je zapisać do szkoły i opłacić czesne. Staramy się zweryfikować każdą taką prośbę i w miarę naszych możliwości pomagać" - dodaje kapłan.

Pełną treść listu znajdziecie TUTAJ.

Z kolei pochodzący z parafii Tylicz ks. Roman Marek od niespełna miesiąca posługuje w Bagandou. Został tam uroczyście posłany 4 września tego roku przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Na uroczystości obecny był m.in. bp Mirosław Gucwa.

Nowy misjonarz mówił nam wówczas, że jego droga do powołania misyjnego zaczęła się w tarnowskim seminarium. "Należałem do ogniska misyjnego, byłem z ojcem Stanisławem Wojdakiem na stażu misyjnym w Czadzie. Po święceniach i kilku latach pracy w parafii Ujanowice i Wierzchosławice zapragnąłem wyjechać na misje. Z początku na Kubę, ale później okazało się to niemożliwe. Mimo to nie rezygnowałem z wyjazdu, wybierając w końcu Afrykę, ponieważ byłem tam na stażu misyjnym i znałem trochę język francuski. Będę pracował wśród Pigmejów i czas na początku pracy muszę poświęcić na naukę sango, ale jestem dobrej myśli, zwłaszcza, że mam świadomość, że moi bliscy i rodacy w Tyliczu i diecezjanie będą się za mnie modlili, za co już teraz składam serdeczne podziękowanie" - dodał wówczas ks. Roman.

Do Bagandou wyjechał 9 dni później w piątym roku kapłaństwa z prymicyjnym mottem „Powierz Panu swoją drogę, a On sam będzie działał”.

O posłaniu ks. Romana pisaliśmy w artykule pt. OD PRZEDSZKOLAKÓW MILION BUZIAKÓW. Zdjęcia z uroczystości znajdziecie TUTAJ.

Zapraszamy do modlitwy za ks. Szymona Pietrykę i ks. Romana Marka. Zachęcamy także do włączenia się w modlitewną inicjatywę „Gościa Niedzielnego” "Jesteście otoczeni".

Zobacz także: