Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Świadectwo w mocy Ducha

Księgę Dziejów Apostolskich nazywa się często "Ewangelią Ducha Świętego".

Gdy spojrzymy na księgę Dziejów Apostolskich pod kątem obecnych w tym Łukaszowym piśmie wzmianek na temat Ducha Świętego, to dostrzeżemy że trzecia Osoba Trójcy Świętej jest tam obecna w sposób wyjątkowy na tle ksiąg nowotestamentalnych. Wystarczy wskazać, że sam termin Duch (gr. pneuma) w Ewangelii św. Marka występuje 6 razy, u św. Mateusza 13 razy, u św. Jana 18 razy, zaś w dziele Łukaszowym 75 razy, z tego aż 58 w Dziejach Apostolskich. Dlatego księgę Dz nazywa się często „Ewangelią Ducha Świętego“.

Św. Łukasz często mówi o Duchu Świętym w kontekście działalności Jezusa i wtedy gdy opowiada o misji Kościoła. Trzeba jednak pamiętać, że Łukaszowe przedstawienie Ducha Świętego jest najpierw osadzone w wizji historii zbawienia jaką prezentuje ten Ewangelista. Powszechnie przyjmuje się, że św. Łukasz dzieli historię zbawienia na trzy etapy. Pierwszym etapem jest czas Izraela, czas starego przymierza. Drugim jest czas Jezusa, natomiast finalnym etapem historii zbawienia jest czas nowego przymierza, nowego ludu Bożego czyli czas Kościoła. Wszystkie te etapy są, według św. Łukasza, naznaczone działaniem Ducha Świętego, choć w Dz w sposób oczywisty skupia się On na wyjątkowej obecności Ducha Świętego w Kościele. Dla św. Łukasza ważne jest podkreślenie ciągłości działania Ducha, który jest w Dz przedstawiony jako „obietnica Ojca“ (1,4), a wylanie Ducha na Kościół w dzień Pięćdziesiątnicy jest w równym stopniu wypełnieniem obietnic starotestamentalnych proroków (2,16) jak i wypełnieniem zapowiedzi wypowiedzianych przez Jana Chrzciciela (Łk 3,16; Dz 1,5) jak i samego Jezusa (Dz 1,8).

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl