Nowy numer 18/2024 Archiwum

Współpracownicy apostoła narodów

Kim byli towarzysze pracy apostolskiej Pawła?

W Dziejach Apostolskich czytamy, że w Antiochii pracowali razem przez rok, a następnie wyruszyli w podróż misyjną.

Nazywamy ją zwykle pierwszą podróżą misyjną Pawła Apostoła zapominając nieco o Barnabie, ale w tamtym momencie Barnaba był jeszcze postacią wiodącą. Cieszył się szczególnym szacunkiem w Kościele i to jemu powierzono zorganizowanie i stanięcie na czele tej wyprawy. Apostołowie swoje pierwsze kroki kierują na Cypr, skąd właśnie pochodził Barnaba.

Wydaje się jednak, że to Paweł szybko staje na czele wyprawy. Już mówiliśmy w naszej audycji o pierwszej podróży misyjnej wspominając, że św. Łukasz w Dziejach Apostolskich zmienia określenie „Barnaba i Paweł” na „Paweł i Barnaba” już na początku podróży.

Chociaż rzeczywiście od misji na Cyprze to Paweł zdaje się grać pierwsze skrzypce w działalności misyjnej, a Barnaba pozostaje w cieniu, to jednak ciągle Barnaba był pierwszym odpowiedzialnym za wyprawę. Trzeba tu zwrócić uwagę, że ani Paweł nie mógł go pozbawić tej roli, ani Barnaba nie mógł jej oddać, bo wyznaczył ją Kościół w Antiochii posyłający misjonarzy. Oni byli tylko wysłannikami antiocheńskiej wspólnoty i to Barnaba miał zdać sprawę z całej misji. Gdyby na czele wyprawy stanął Paweł, to misjonarze utraciliby poparcie wspólnoty w Antiochii. Można powiedzieć, że Paweł był motorem napędowym tej podróży, ale oficjalnie odpowiedzialny za nią był Barnaba. Później Barnaba nie wyrusza już na kolejną podróż z Pawłem, ale ciągle jest niezwykle ważną postacią w pierwotnym Kościele. Widzimy go w czasie Soboru Jerozolimskiego czy konfliktu antiocheńskiego. Nie do przecenienia jest jednak przede wszystkim jego rola we wprowadzeniu Pawła Apostoła do Kościoła i nadanie kierunku jego misjonarskiej pracy.

« 4 5 6 7 8 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl