Nowy numer 20/2024 Archiwum

Kim był Jan Chrzciciel (Łk 7,18-23)

Poniższa lectio divina jest propozycją medytacji osoby Jana Chrzciciela. Jest próbą zastanowienia się na wiarą i postawa poprzednika Chrystusa na podstawie Łk 7,18-23. Cel medytacji: Skłonić do refleksji nad własną wiarą a także podbudować w chwilach zwątpienia.

Działalność Jezusa

Wszystko rozpoczyna się, jak podaje św. Łukasz, gdy Jezus miał około trzydziestu lat (Łk 3,23). Relację z działalności Jezusa ewangelista rozpoczyna od podania dokładnego rodowodu Jezusa. Pochodzący z rodu Dawida Jezus udaje się na pustynię, potem zaś powraca do Galilei, by tam zacząć głosić Dobrą Nowinę. Wszystko co czynił, napełniało całą krainę galilejską, ale i judzką i samarytańską zdumieniem. Przekaz św. Łukasza rozpoczyna się od przypomnienia wydarzenia w Nazarecie, gdzie Jezus w synagodze zapowiada i ogłasza początek swojej misji (Łk 4,16-30). Odrzucony przez nazarejczyków udaje się do Kafarnaum, gdzie uzdrawia opętanego (Łk 4,31-37) oraz teściową Szymona Piotra (Łk 4,38-41). Do Mistrza zaczynają ze wszystkich stron przychodzić chorzy, ubodzy, ludzie potrzebujący wsparcia. On zaś wszędzie uzdrawia, naucza, karmi (Łk 5,1-11). Niezwykłymi dla wszystkich były spory Jezusa z uczonymi. Jezus bowiem widząc przybywające tłumy podkreślał konieczność miłości, dobroci, przebaczenia. Zachęcał, by nie osądzać innych, by wystrzegać się obłudy. Nade wszystko zachęcał wszystkich ludzi do miłości. Z postawy miłości winno wypływać działanie człowieka. „Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie” (Łk 6,31).

 Szczególnie niezwykłymi dla wszystkich były jednak dwa dokonane przez Jezusa cuda – uzdrowienie sługi pewnego setnika z Kafarnaum (Łk 7,1-10), szczególniej zaś wskrzeszenie młodzieńca z Nain (Łk 7,11-16). Jak podkreśli z mocą św. Łukasz: „rozeszła się ta wieść o Nim po całej Judei i po całej okolicznej krainie” (Łk 7,17). To, czego dokonał Mistrz z Nazaretu, przysporzyło Mu niezwykłego rozgłosu, choć trzeba pamiętać, iż Jezus nigdy nie dokonywał żadnego znaku, dla ludzkiej sławy. Cała kraina zamieszkiwana przez Żydów mówiła o niezwykłym Nauczycielu. Wieści te dotarły też do Jana Chrzciciela, który – jak przekazuje św. Łukasz – był uwięziony przez Heroda.

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl