Nowy numer 17/2024 Archiwum

Męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa

Najważniejsze wydarzenia dla dziejów człowieka i świata.

Na krzyżu Jezus modli się: „Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią” (Łk 23,34). Gdy Jezus modli się, żołnierze dzielą między siebie Jego szaty.

Modlący się Jezus jest niejako charakterystycznym znakiem Ewangelii wg św. Łukasza. Jezus zawsze się modlił i do takiej nieustającej modlitwy wzywał także swoich uczniów. W sposób szczególny Mistrz z Nazaretu wzywa do modlitwy za nieprzyjaciół (Łk 6,28).

W prośbie: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią” (Łk 23,34) widać niezwykłą miłość Jezusa. Jezus nie tylko uczył miłości do nieprzyjaciół i przebaczania wyrządzonych przez nich krzywd (Łk 6,27-30). Nie tylko pouczał uczniów, by ci zawsze przebaczali wyrządzone im zło (Łk 17,3-4). Konając na krzyżu Jezus wypełniał to czego uczył. Co więcej, widząc brak żalu oprawców prosi za nimi Ojca tłumacząc ich: „nie wiedzą, co czynią” (Łk 23,34).

Tymczasem, żołnierze dzielą między siebie Jego szaty. Czynili tak zgodnie ze zwyczajem, który od czasów Hadriana był regułą prawną. Żołnierze wykonujący wyrok śmierci mogli zabrać szaty ukrzyżowanych. Ewangeliści zgodnie przekazują, iż żołnierze rzucili los o tunikę Jezusa. Jedynie Autor Czwartej Ewangelii dodaje, iż tunika Jezusa była bez żadnego szwu, utkana w jednym kawałku (J 19,23). Wydaje się, iż była to szata wykonana z delikatnego lnu. Stąd też żołnierze woleli rzucić losy i tak zadecydować, komu przypadnie ona w udziale, niż ją dzielić i w ten sposób zniszczyć rzecz wartościową (por. Ps 22,19).

« 2 3 4 5 6 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl