Nowy numer 17/2024 Archiwum

Fundament życia ludzkiego

Wiara w ujęciu św. Tomasza z Akwinu.

Wiara jest konieczna

Święty Tomasz, mówiąc na temat wiary, nie waha się podkreślać jej konieczności dla człowieka. Tylko w wierze człowiek, przeznaczony do szczęścia wiecznego, osiąga pełnię swojego życia. Znajdujemy więc u Tomasza taką zdecydowaną wypowiedź: „Wiara w to, co przewyższa rozum, jest konieczna do osiągnięcia życia wiecznego”[17]. Wynika to z zasadniczej przesłanki: „Ostateczną doskonałością, do której zmierza człowiek, jest doskonałe poznanie Boga”[18]. Jeśli wiara jest poznaniem Boga odpowiadającym naturze człowieka, to także osiągnięcie doskonałości, czyli ostatecznego wypełnienia przez niego życia, domaga się wiary, która do Boga prowadzi i z Nim jednoczy. Chodzi o wiarę urzeczywistnioną do końca i pod każdym względem.

W wyjaśnieniu danym przez świętego Tomasza mamy do czynienia z kryształową wręcz konsekwencją. Jeśli wiara jest najwyższym dobrem należącym do rozumnej natury człowieka, to i osiągnięcie pełni tej rozumnej natury musi być w najwyższym stopniu związane z wiarą. Nie ma innej drogi wiodącej do pełni człowieczeństwa. Co więcej, św. Tomasz mocno akcentuje również, że wiara należąc do dóbr związanych z naturą człowieka domaga się ich rozwijania. Można powiedzieć, że człowiek osiągnie pełnię wiary, a tym samym doskonałość swego życia, gdy będzie rozwijał poznanie, którego dostarcza mu wiara. Człowiek jest i ma być istotą dynamiczną, jak dynamiczne jest również biologiczne życie ludzkie. Wiara zakłada więc poszukiwanie i rozwój, gdyż jest to kluczowy element dążenia do pełni życia w zjednoczeniu z Bogiem. Człowiek ma rozwijać swoje poznanie wiary, nawet jeśli i tak nie może osiągnąć pełnego poznania tego, w co wierzy. Moglibyśmy po prostu powiedzieć, że człowiekowi powinno zależeć na wierze, aby została uformowana na miarę ludzkich zdolności i możliwości. Święty Tomasz wyjaśnia więc: „Człowiek nie jest z początku zdolny do tego, by od razu pojmował doskonale. Musi wiec przyjąć dzięki wierze coś, przez co zostanie doprowadzony do doskonałego poznania. Pośród tych rzeczy są takie, których w tym życiu nie możemy poznać doskonale, ponieważ całkowicie przewyższają władze ludzkiego rozumu. Dlatego tak długo, dopóki trwamy w doczesnym pielgrzymowaniu, musimy wierzyć w nie, aż zobaczymy je doskonale w ojczyźnie niebieskiej”[19].

« 7 8 9 10 11 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl