Nowy numer 17/2024 Archiwum

Fundament życia ludzkiego

Wiara w ujęciu św. Tomasza z Akwinu.

Wiara w czasie

Święty Tomasz z Akwinu, zajmując się nieustannie teologią i sprawami dotyczącymi doktryny i życia Kościoła, był doskonale świadomy tego, że w wyniku zachodzących przemian kulturowych i cywilizacyjnych ulega zmianie świat, w którym żyje człowiek, zmieniają się warunki jego życia, następują przekształcenia obejmujące życie osobiste i społeczne człowieka. Stawiał w związku z tym także pytanie o to, jakie te zmiany wywołują reperkusje w człowieku jako wierzącym? Pytał odważnie, czy wiara nie ulega zmianie wraz ze zmianami zachodzącymi w świecie? Czy nie należałoby w jakiś sposób dokonać modyfikacji w odniesieniu do zachodzących zmian?

Znajdujemy u świętego Tomasza bardzo zwartą, ale bardzo inspirującą wypowiedź na ten temat. Zapisał on w Komentarzu do Sentencji takie zdanie: „Zmiana czasów nie dokonuje zmian w wierze, ale ją determinuje”[14].

Święty Tomasz był zdecydowanie przekonany, że wiara jest w gruncie rzeczy jedna – jedna w czasie i w przestrzeni, a także ma być jedna w Kościele jako całości i w każdym poszczególnym wierzącym. Opierał się w tym na autorytecie świętego Pawła, który zapisał w Liście do Efezjan: „Jeden jest Pan, jedna wiara” (4, 5). Prawdy wiary jako objawione przez Boga mają za sobą Jego najwyższy i niepodważalny autorytet, a więc nie można ich zmieniać, modyfikować, czy nawet usuwać. Można je natomiast interpretować, można je głębiej rozumieć, można, a nawet trzeba pytać się o to, w jaki sposób można nimi żyć w zmieniających się warunkach kulturowych. Zwłaszcza na to ostatnie pytanie ma ze szczególną wrażliwością i odpowiedzialnością odpowiadać teologia, będąca refleksją naukową nad wiarą.

« 6 7 8 9 10 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl