Nowy numer 18/2024 Archiwum

Zawsze trzeba się modlić (Łk 18,1-8)

Czytając Ewangelię wg św. Łukasza można odnieść wrażenie, iż wszystko w niej dokonuje się na modlitwie.

Czy znajdzie wiarę?

Przypowieść o mocy wytrwałej modlitwy jak również cała tzw. „mała apokalipsa” (Łk 17,20 – 18,8), kończy się pytaniem Jezusa: „Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?” (Łk 18,8). Przyjście Chrystusa przy końcu czasów jest pewne, dlatego tym większą wagę ma to, jak chrześcijanin przygotuje się na tę chwilę. Modlitwa w czasie oczekiwania ma szczególne znaczenie, gdyż podtrzymuje ona i wzmacnia wiarę. Pytanie Jezusa dotyka codziennego postępowania człowieka. Zniechęcenie wewnętrzne i różne czynniki zewnętrzne mogą osłabić wiarę, a nawet całkowicie ją wykorzenić z ludzkiego serca. Lekarstwem na to jest wytrwale zanoszona do Boga modlitwa. Pytanie postawione przez Jezusa jest otwarte i w żadnym wypadku nie ma odcienia pesymistycznego. Ma ono na celu pobudzić uczniów do troski o wiarę, by w dniu przyjścia uwielbionego Pana byli w pełni gotowi wyjść Mu na spotkanie.

Można powiedzieć, że wiara jawi się przez modlitwę. Jestem takim wierzącym jaka jest moja modlitwa. Autentyczna modlitwa umacnia wiarę i miłość do Boga, a wytrwałość na modlitwie, nawet jeśli pozornie nie jest ona wysłuchiwana, uczy wierności Panu i zaufania, że tylko On jeden wie, co tak naprawdę dla człowieka jest dobre i prowadzi go do zbawienia.

Modlitwa ufna i wytrwała jest konieczna zawsze, a nie tylko w sytuacjach cierpienia i doznawanych trudności. Często bowiem w naszym życiu pojawia się ona w chwilach trudnych, w duchu powiedzenia: „Jak trwoga to do Boga”. Wielu jest takich, którzy dopiero w nieszczęściu przypominają sobie o Bogu i dopiero wtedy zaczynają modlić się do Niego o wybawienie z sytuacji trudnej. Warto jednak pamiętać, iż autorzy biblijni podkreślają, że Bóg przychodzi do ludzi właśnie po to, aby ich pokrzepić. Bóg chce, by człowiek wzywał Go w czasie nieszczęść. On sam czasem, gdy obojętność i niewiara wkrada się w serce ludu, dopuszcza kataklizmy, katastrofy i niepowodzenia, aby człowiek na chwilę się zastanowił nad celem własnego życia i powrócił do swego Pana. W takich sytuacjach modlitwa pomoże odnowić synowsko-ojcowskie relacje z Bogiem oraz cierpliwie oczekiwać dnia, w którym Zbawiciel przyjdzie, aby obdarzyć łaską swego wiernego.

« 12 13 14 15 16 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl