Nowy numer 18/2024 Archiwum

Duch Odnowiciel

Duch Święty w życiu i nauczaniu starotestamentowych proroków.

O ile poprzednie dary, czyli „nowe serce” i „nowy duch” wskazują na odrodzenie intelektualno-moralne, dzięki któremu Izrael będzie „nowy” – tzn. inny, lepszy, bliższy Bogu niż dotychczas, to dar w postaci „Ducha Jahwe” sprawi, że odnowa ta będzie jeszcze bardziej gruntowna. „Duch Jahwe” jest mocą tak dogłębnie i wewnętrznie przemieniającą, że lud wybrany nie tylko stanie się bardziej „ludzki” (tzn. będzie posiadał „serce cielesne” zamiast „serca kamiennego”), ale tak zmieni swą dotychczasową orientację duchową i moralną, iż stanie się bardziej „boski” (tzn. pójdzie w sposób świadomy drogą praw i przykazań Bożych). Stąd dalsza zapowiedź Jahwe: „Sprawię, że będziecie postępować według moich nakazów oraz moich przykazań będziecie przestrzegać i według nich będziecie postępować!” (w. 27b).

W tym miejscu można dostrzec wyraźne powiązanie tej zapowiedzi z tekstem wyroczni zapisanej w Księdze Izajasza, mówiącym o szczególnym obdarowaniu Mesjasza „Duchem Bożym” oraz Jego różnorakimi „darami” (Iz 11,2-3a): „Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści odrośl z jego korzenia! I spocznie na Nim Duch Jahwe: duch mądrości i rozumu, duch rady i męstwa, duch wiedzy i bojaźni Jahwe! I upodoba sobie w bojaźni Jahwe!” (Iz 11,1-3a). Zarówno perykopa z Księgi Izajasza jak i perykopa z Księgi Ezechiela podkreśla trwałe i stałe wsparcie „Ducha Bożego”, które będzie skutkowało poznaniem woli Bożej („mądrość” i „rozum”), odważnym i wytrwałym jej pełnieniem („rada” i „męstwo”) oraz całkowitym przylgnięciem do Boga („wiedza” i „bojaźń Boża”). W odnowie człowieka rolę nadrzędną spełnia więc „Duch Jahwe”, który zaczynając od wewnętrznego działania przechodzi do zewnętrznej manifestacji swej obecności wyrażającej się w zachowywaniu przykazań i codziennym spełnianiu woli Bożej.

« 6 7 8 9 10 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl