Nowy numer 18/2024 Archiwum

Miasto Boże

Starotestamentowe figury Kościoła.

Jerozolima jest „Miastem Bożym”. Jak należy rozumieć to określenie?

Najbardziej rozwinięty obraz Jerozolimy jako idealnego „Miasta Bożego” zawiera Księga Psalmów. Jerozolima jest tam ukazana jako miasto, które zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią (por. Pwt 12,1-12) wybrał sobie Pan:

„Jahwe bowiem wybrał Syjon,

na dom swój go wyznaczył:

«To będzie miejsce mego odpoczynku,

gdyż postanowiłem, że tutaj zamieszkam” (Ps 132,13).

To Jahwe buduje to miasto (Ps 48,9) i ochrania je (Ps 46,5-6). Jako metonimia Boga jest Jerozolima obiektem uwielbienia (Ps 87,3). Jej obrońcą jest ustanowiony przez Pana król (Ps 101,8). Lud Boży śpiewa pieśń o jej pokoju i bezpieczeństwie (Ps 122; 51,20), wiedząc, iż będzie kwitła jedynie dzięki Bożej przychylności, a nie ludzkim wysiłkom (Ps 127,1). Daniny składane przez narody napłyną do Jerozolimy, gdyż jest ona miejscem boskiej obecności (Ps 68,30). Gdy wrogie narody wystąpią przeciwko niej, to wyruszą przeciwko samemu Bogu, za co spadnie na nie Jego słuszna kara (Ps 79,1; 137,7). Lud Boży będzie chwalił Boga w Jerozolimie (Ps 102,22; 116,19). Otaczające dokoła Święte Miasto wzgórza oznaczają w sposób metaforyczny, że sam Jahwe otacza je opieką (Ps 125,2). Dla wygnańców przebywających w Babilonii, szczególnie zaś mieszkających w Babilonie – mieście będącym symbolem ludzkiej niegodziwości – wspomnienie Jerozolimy było jednocześnie źródłem smutku i pocieszenia (Ps 137,5), ale nade wszystko pewności i nadziei (Ps 137,6).

« 6 7 8 9 10 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl