Nowy numer 47/2020 Archiwum

Akcja Katolicka

Akcję Katolicką powołał w 1928 roku Pius XI. Jej powstanie było odpowiedzią Kościoła na wyzwanie, jakie niosła ze sobą sekularyzacja życia.

Jej charyzmat polega na uczestnictwie laikatu w misji ewangelizacyjnej Kościoła oraz pracy nad odrodzeniem katolickiego sposobu życia w domu i w społeczeństwie.
W Polsce Akcja Katolicka powstała w roku 1930. W ciągu 10 lat swej działalności stała się silnym ruchem skupiającym zarówno elity inteligencji katolickiej, jak i licznych przedstawicieli środowisk mieszczańskich i chłopskich. Po wojnie, decyzją władz PRL działalność Akcji Katolickiej została zakazana. Impulsem do ponownego powołania do życia Akcji Katolickiej w Polsce stała się wypowiedź Ojca Świętego Jana Pawła II skierowana do Biskupów Polskich w czasie wizyty „ad limina" w Rzymie, w styczniu 1993 r. W roku 1995, z upoważnienia Konferencji Episkopatu Polski, prymas, kardynał Józef Glemp, powołał 2. maja Akcję Katolicką w Polsce. We wrześniu 1995 r. biskup ordynariusz Józef Życiński erygował ją w naszej diecezji. Akcję Katolicką Diecezji Tarnowskiej tworzą: Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej, Rada Instytutu - delegaci wybrani przez Rady Dekanalne. Zarząd Instytutu, Rady Dekanalne Akcji Katolickiej, Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej Katolickiej. W diecezji tarnowskiej Akcja Katolicka liczy obecnie 3300 członków skupionych w 131 oddziałach parafialnych. Więcej www.ak.diecezja.tarnow.pl

Asystent Diecezjalny – ks. mgr lic. Jan Bartoszek 

Prezes - Bożena Kwitowska 

Biuro Akcji Katolickiej: 33-100 Tarnów, ul. Legionów 30, tel. 14 631 73 47

e-mail: ak@diecezja.tarnow.pl

 

Więcej o Akcji Katolickiej:

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama