Modlitwa to spotkanie z Panem, które winno przenikać całe życie chrześcijanina.
I przebacz, bo i my przebaczamy…
W czwartej prośbie modlący ma prosić o przebaczenie grzechów. Grzech jest buntem ludzkiej woli przeciwko woli Bożej. Jest próbą uniezależnienia się człowieka od autorytetu Boga i tworzenia własnych praw. Źródłem tego nieposłuszeństwa jest pycha i pójście za potrzebami własnego serca. Skutkiem grzechu jest nieporządek, bezprawie i krzywdzenie w różny sposób bliźniego. Grzech jest przeszkodą na drodze do zbawienia i tylko Bóg może go usunąć. Tylko Bóg może przebaczyć grzechy, których człowiek się dopuścił.
Jednakże otrzymanie Bożego przebaczenia łączy się z wypełnieniem pewnego warunku: najpierw grzesznik musi przebaczyć tym, którzy przeciwko niemu zawinili. W tak sformułowanej modlitwie można dostrzec echo słów mędrca, który poucza: „Przebacz zło twemu bliźniemu, a wtedy, gdy będziesz prosił, Bóg tobie przebaczy. Czy ktoś, kto żywi gniew przeciw bliźniemu, może szukać uzdrowienia u Pana?” (Syr 28,2-3). Mogę otrzymać Boże przebaczenie, jeśli ja przebaczę bliźniemu. Wybaczenie bliźniemu jest warunkiem koniecznym, bez którego człowiek nie może otrzymać przebaczenia od Boga. Darowanie win jest najdoskonalszym wyrazem miłości bliźniego oraz sposobem naśladowania miłosiernego Boga.
Nie można mieć dwóch wag i dwóch miar: jednej wagi i miary, kiedy to my prosimy o przebaczenie, oraz drugiej wagi i miary, gdy sami mamy komuś przebaczyć.
(pdf) |