Panie naucz nas modlić się…

Modlitwa to spotkanie z Panem, które winno przenikać całe życie chrześcijanina.

Niech się święci imię Boga…

Swój szacunek dla imienia Bożego mogę wyrażać w każdej chwili życia. Trzeba nam zawsze pamiętać, że imię Boga jest święte. Tak więc przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie są nasze rozmowy, żarty, jak przywołujemy imię Boże w przyrzeczeniach, czy dla potwierdzenia opinii. Czy imię Boże jest przeze mnie szanowane? Sposobem na uświęcenie, oddanie czci imieniu Bożemu jest także modlitwa błagalna o łaskę wiary, o pragnienie poznawania Boga, a wreszcie o łaskę dostrzegania Go w codziennym życiu, w napotykanych ludziach i doświadczanych sytuacjach. Uczczenie imienia Bożego to również uznanie, że Bóg działa w moim życiu i zwracanie się do niego z uwielbieniem. Czy w moim domu, w miejscu pracy imię Boga jest szanowane?

Przyjdź królestwo Twoje

Chrześcijanin to człowiek, który żyje w teraźniejszości i oczekuje nadejścia przyszłości – nadejścia królestwa Bożego. Dlatego Chrystus wskazuje swoim uczniom najważniejsza prośbę – proście, by nadeszło królestwo Boga, który jest waszym Ojcem. Winniśmy jednak nie tylko czekać na nadejście w ostatecznych czasach Dnia Pańskiego – królestwa Boga Ojca. Już teraz na ziemi sami winniśmy wprowadzać królestwo Ojca. Czy moje postępowanie – moja praca, moje angażowanie się w podejmowane przez wspólnotę Kościoła dzieła, czy to wszystko, co czynię, jest przyczynkiem do powstawania i budowania królestwa Bożego? Czy jestem Jego apostołem, który w miejscu, gdzie mu przyszło żyć, wprowadza zasady i prawa królestwa Boga Ojca?

Modlić się: „przyjdź królestwo Twoje”, to także prosić, by ludzie niewierzący – ale też i ci, którzy mi źle czynią – otworzyli się na łaskę Boga, by przyjęli Jego miłość. Czy modlę się o mądrość i miłość dla moich nieprzyjaciół?

W niektórych kodeksach – w niektórych odpisach tekstów biblijnych[36] – w miejsce wyrażenia „królestwo Boże” kopiści umieszczają słowa „Duch Święty”. W ten sposób w tekście modlitwy Ewangelii wg św. Łukasza otrzymujemy: „niech przyjdzie Twój Duch Święty na nas i niech nas oczyści”. W ten sposób widać wiarę pierwszych wieków – konieczność proszenia Boga o dar Ducha Świętego, który ma moc nas oczyścić i uświęcić. Duch Święty jest Tym, który uzdalnia człowieka do dobrego działania, do modlitwy. Czy proszę w chwilach trudnych, na modlitwie, o dar Ducha Świętego, by On mnie uzdalniał – by On mnie prowadził?

« 17 18 19 20 21 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..