Jak została napisana ostatnia księga Pisma Świętego?
4. Jakie znaczenie ma dla nas Apokalipsa?
Od początku aż po ostatnie stronice Apokalipsy autor umieszcza swoje dzieło w nurcie proroctwa. Proroctwo zaś w Biblii nie jest tele-wizją przyszłości, ale interpretacją wydarzeń oraz znaków, które miały czy aktualnie mają miejsce. Jest to odkrywanie działania Bożego w ludzkich dziejach. Ukazywanie sensu człowieka, świata czy wydarzeń, odsłanianie tajemnicy zła, jakie zagnieżdża się w historii i wiele razy wybucha, świętując swoje zwycięstwo.
Apokalipsa jest objawieniem na dziś. Odsłania sens historii, której zewnętrzne przejawy uwikłane są w absurdy i poddane tyrańskim rządom Bestii. Głosi nadzieję, że wszystko zostanie pozytywnie rozwiązane. Jego objawienie staje się podporą dla obecnego czasu, w którym trzeba toczyć ostre i wielorakie walki ze złem, zachować niełatwą wierność, podejmować śmiałe zadania.
Autor Apokalipsy ukazuje Kościół, który przeżywa kryzys zewnętrzny (prześladowania) i wewnętrzny (słabnięcie wiary). Głosi nadzieję, która przekracza obecne trudności i szuka ostatecznego sensu ludzkich wydarzeń i całego istnienia. Przedstawia wizje katastrof o wymiarze kosmicznym, jednak mają one charakter czysto alegoryczny. Kieruje się bowiem zawsze nadzieją, a nie czarnowidztwem. Jego Księga kryje w sobie pewne napięcie, oczekiwanie, ukierunkowanie ku górze, ku czemuś innemu. Jest ukierunkowana na pełną nadziei przyszłość. Nie jest to horoskop dotyczący losu i ludzkiej przyszłości, ale odczytanie teraźniejszości w perspektywie przyszłości.