Nowy numer 18/2024 Archiwum

Gatunek literacki Apokalipsy

Jak została napisana ostatnia księga Pisma Świętego?

4. Jakie znaczenie ma dla nas Apokalipsa?

Od początku aż po ostatnie stronice Apokalipsy autor umieszcza swoje dzieło w nurcie proroctwa. Proroctwo zaś w Biblii nie jest tele-wizją przyszłości, ale interpretacją wydarzeń oraz znaków, które miały czy aktualnie mają miejsce. Jest to odkrywanie działania Bożego w ludzkich dziejach. Ukazywanie sensu człowieka, świata czy wydarzeń, odsłanianie  tajemnicy zła, jakie zagnieżdża się w historii i wiele razy wybucha, świętując swoje zwycięstwo.

Apokalipsa jest objawieniem na dziś. Odsłania sens historii, której zewnętrzne przejawy uwikłane są w absurdy i poddane tyrańskim rządom Bestii. Głosi nadzieję, że wszystko zostanie pozytywnie rozwiązane. Jego objawienie staje się podporą dla obecnego czasu, w którym trzeba toczyć ostre i wielorakie walki ze złem, zachować niełatwą wierność, podejmować śmiałe zadania.

Autor Apokalipsy ukazuje Kościół, który przeżywa kryzys zewnętrzny (prześladowania) i wewnętrzny (słabnięcie wiary). Głosi nadzieję, która przekracza obecne trudności i szuka ostatecznego sensu ludzkich wydarzeń i całego istnienia. Przedstawia wizje katastrof o wymiarze kosmicznym, jednak mają one charakter czysto alegoryczny. Kieruje się bowiem zawsze nadzieją, a nie czarnowidztwem. Jego Księga kryje w sobie pewne napięcie, oczekiwanie, ukierunkowanie ku górze, ku czemuś innemu. Jest ukierunkowana na pełną nadziei przyszłość. Nie jest to horoskop dotyczący losu i ludzkiej przyszłości, ale odczytanie teraźniejszości w perspektywie przyszłości.

« 6 7 8 9 10 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl