Tarnowski

Gatunek literacki Apokalipsy

Jak została napisana ostatnia księga Pisma Świętego?

Również listy św. Pawła świadczą często o odrodzeniu ducha prorockiego. W Kościele pierwotnym występowali bardzo liczni prorocy. Wspomina się często o „prorokach i świętych”. Apostoł Narodów świadczy, że Chrystus, wstępując  do nieba, „ustanowił jednych apostołami, innych prorokami, innych ewangelistami, innych pasterzami i nauczycielami” (Ef 4,11-12). Apostołowie, wybrani przez Pana, posiadają w wielkim stopniu dar proroctwa. Św. Piotr i św. Paweł, badając serca, wypowiadają słowa autorytatywne i zapowiadają przyszłość. Apostoł Narodów pisze, że tajemnica Chrystusa „nie była oznajmiona synom ludzkim w poprzednich pokoleniach, tak jak teraz została objawiona przez Ducha świętym Jego apostołom i prorokom” (Ef 3,5). Dzieje się to przez oświecenie serca, a często przez sny i wizje. „Znam człowieka w Chrystusie – świadczy św. Paweł – który przed czternastu laty – czy w ciele, nie wiem, czy poza ciałem, też nie wiem, Bóg to wie – został porwany aż do trzeciego nieba [...] został uniesiony do raju i słyszał tajemne słowa, których się nie godzi człowiekowi powtarzać” (2 Kor 12,2.4).

Apokalipsę trzeba umieścić wśród dzieł odnowy prorockiej Nowego Testamentu. Jej rysem specyficznym jest, iż ona jedna z 27 ksiąg Nowego Testamentu określona została jako proroctwo. Autor oświadcza wyraźnie na końcu swych wizji: „To właśnie ja, Jan, słyszę i widzę te rzeczy. A kiedy usłyszałem i ujrzałem, upadłem, by oddać pokłon, do stóp anioła, który mi je ukazał. Na to rzekł do mnie: «Bacz, byś tego nie czynił, bo jestem twoim współsługą i braci twoich, proroków, i tych, którzy strzegą słów tej księgi. Bogu samemu złóż pokłon!»” (Ap 22,8-9). Znaczący jest zwrot „braci twoich, proroków”. Św. Jan włącza się do szeregu proroków Nowego Testamentu, wśród których jest z pewnością największy.

« 6 7 8 9 10 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl