Tarnowski

Co wydarzyło się na równinach Moabu?

Izraelici są coraz bliżej wejścia do ziemi obiecanej przez Boga.

Przytoczony fragment przekazuje informacje dotyczące kresu życia Mojżesza. Najpierw otrzymujemy wskazówkę co do geograficznego położenia miejsca, gdzie Mojżesz miał zakończyć życie. Jest to pasmo górskie o nazwie Abarim, którego górna część, znajdująca się na obszarze zachodniego Moabu, opada w stronę doliny Jordanu, blisko północnowschodniego brzegu Morza Martwego. Nazwę samego szczytu leżącego w paśmie Abarim, którym jest góra Nebo, precyzuje dopiero Księga Powtórzonego Prawa, kiedy informuje o fakcie śmierci Mojżesza (Pwt 32,49; 34,1). W dalszej części tego tekstu pojawia się sama zapowiedź śmierci Mojżesza, poprzedzona podaniem powodu, a był nim, fatalny w skutkach dla narodu wybranego epizod, jaki wydarzył się przy Wodach Meriba, gdzie, jak podaje Księga Liczb: „Izraelici kłócili się z PANEM” (Lb 20,13), a Mojżesz i jego brat Aaron nie potrafili wtedy całkowicie zaufać Bogu, ponosząc tego konsekwencje: „PAN powiedział do Mojżesza i Aarona: Ponieważ nie zawierzyliście Mi i nie okazaliście mojej świętości wobec Izraelitów, dlatego wy nie wprowadzicie tego ludu do ziemi, którą im daję” (Lb 20,12). Aaron zmarł w niedługim czasie po tych wydarzeniach na górze Hor (Lb 20,22-29), natomiast o śmierci Mojżesza opowiada dopiero ostatni rozdział Księgi Powtórzonego Prawa (Pwt 34), kończąc w ten sposób cały Pięcioksiąg (Rdz-Pwt). Dotychczasowy przewodnik narodu wybranego, świadom zapowiedzianego mu przez Boga kresu życia, prosi o ustanowienie kogoś, kto poprowadzi Izraelitów dalej, gdyż przybliżył się ważny moment, jakim było wejście do Ziemi Obiecanej: Wtedy Mojżesz powiedział do PANA: Niech PAN, Bóg wszelkiego życia, wyznaczy kogoś, kto stanie na czele wspólnoty, kto będzie nią dowodził, prowadził do walki i wracał zwycięsko, aby społeczność PANA nie była jak stado owiec bez pasterza. PAN odpowiedział Mojżeszowi: Weź ze sobą Jozuego, syna Nuna, człowieka obdarzonego duchem i włóż na niego ręce. Każ mu stanąć przed kapłanem Eleazarem i całą społecznością. W ich obecności ustanów go wodzem. Przekaż mu część swojej godności, aby cała społeczność Izraelitów była mu posłuszna” (Lb 27,15-20).

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl