Nowy numer 17/2024 Archiwum

Co wydarzyło się na równinach Moabu?

Izraelici są coraz bliżej wejścia do ziemi obiecanej przez Boga.

W tym samym rozdziale znajdujemy informację, że Balaam, syn Beora, tak nazywa go w tym miejscu biblijny narrator, który jak pamiętamy nakłonił Izraelitów do grzechu na moabskim wzgórzu Peor, gdzie czczono Baala, został zabity podczas zbrojnego starcia Izraela z Madianitami (Lb 31,8). Wszyscy Izraelici, którzy aktywnie uczestniczyli w bałwochwalstwie w Peor mieli stanowić ostatnią grupę należącą do pokolenia pozbawionego możliwości wejścia do Kanaanu, właśnie z powodu odstępstwa od wiary w Jedynego Boga Jahwe. Stąd też zaraz po przedstawieniu wydarzeń, jakie miały miejsce w Peor (Lb 25), Księga Liczb przekazuje nowy, drugi spis izraelskiej ludności (pierwszy spis znajduje się w Lb 1.3.4), która ma zastąpić grzeszną generację: „PAN powiedział do Mojżesza i Eleazara, syna kapłana Aarona: Policzcie całą społeczność Izraelitów według ich rodów, wszystkich zdolnych do walki w wieku od lat dwudziestu wzwyż. Mojżesz więc i kapłan Eleazar tak zarządzili na równinach Moabu nad Jordanem, naprzeciwko Jerycha: Należy spisać wszystkich mężczyzn w wieku od lat dwudziestu wzwyż, jak to nakazał PAN Mojżeszowi” (Lb 26,1-4). Warto w tym miejscu przypomnieć, że starożytne przekłady greckie i łacińskie, a za nimi polski, Księgi Liczb umieszczają w tytule tego pisma słowo „liczby” (gr. Arithmoi; łac. Numeri), co stanowi wyraźne nawiązanie do dwukrotnego spisu Izraelitów, jakiego dokonał Mojżesz (Lb 1.3.4; 26,1-65). Podobnie jak pierwszy spis izraelskich pokoleń, jaki przekazuje Księga Liczb, był częścią bezpośrednich przygotowań Hebrajczyków do wyruszenia w drogę do Kanaanu spod Synaju (Lb 10,11-12), tak i drugi spis, przed chwilą wspomniany, stanowił istotny element organizacyjny wydarzenia, jakim było opuszczenie równin Moabu i wejście do Ziemi Obiecanej. W tym ostatnim etapie wędrówki do Kanaanu pojawiły się także dwa inne ważne wątki, a mianowicie zapowiedź śmierci Mojżesza oraz ustanowienie Jozuego wodzem Izraelitów (Lb 27,12-23). „PAN powiedział do Mojżesza: Wejdź na tę górę Abarim i popatrz na kraj, który daję Izraelitom. Gdy go już zobaczysz, wówczas podobnie, jak twój brat Aaron, zostaniesz przyłączony do swoich przodków. Sprzeciwiliście się bowiem mojemu rozkazowi na pustyni Sin, gdy społeczność się zbuntowała, a trzeba było jej objawić moją świętość, dając jej wody. Są to Wody Meriba koło Kadesz, na pustyni Sin” (Lb 27,12-13).

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl