Nowy numer 17/2024 Archiwum

Język symboliczny Apokalipsy św. Jana. Specyficzne formy języka symbolicznego

Wskazują i przywołują one rzeczywistość wyższego rzędu, którą trudno wyrazić słowami.

1) Wizja zewnętrzna. Chodzi o wrażenia odebrane przez zmysły zewnętrzne, np. oczy czy uszy. Zmysły zewnętrzne proroka zostają zmodyfikowane przez rzeczywiste albo pozorne przedmioty, np. Mojżesz słyszał głos Boga przemawiającego do niego z płonącego krzewu (Wj 3,4-4,17). Podobnie dzieje się także z Samuelem. Prorocy często utrzymywali, że coś widzieli albo słyszeli.

2) Wizja wewnętrzna. W tym wypadku prorok „widzi” za pośrednictwem zmysłów wewnętrznych (wyobraźnia). Tego rodzaju wizje opisuje Izajasz (Iz 6), Ezechiel (Ez 1) czy Jeremiasz (Jr 1,11-15). Ich elementy składowe zaczerpnięte zostały ze środowiska codziennego proroka (religijnego, domowego, rolniczego). W wizjach Amosa występują szczegóły z życia pasterskiego, a widzenia Ezechiela są zabarwione elementami kultycznymi (wizja świątyni). Bóg kształtuje w wyobraźni proroka obrazy znane temu człowiekowi z życia codziennego.

3) Wizja intelektualna, czyli bezpośrednie objawienie prawdy Bożej. Prorok przyjmuje coś za pośrednictwem umysłu bez udziału zmysłów zewnętrznych lub wewnętrznych. Jest to oświecenie umysłu. Według św. Tomasza ten sposób przekazywania prawdy jest najdoskonalszy. W tym wypadku umysł jest środkiem, którym posługuje się Bóg, aby przekazać swą myśl.

« 8 9 10 11 12 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl