Nowy numer 19/2024 Archiwum

Język symboliczny Apokalipsy św. Jana. Specyficzne formy języka symbolicznego

Wskazują i przywołują one rzeczywistość wyższego rzędu, którą trudno wyrazić słowami.

Dlaczego autor Apokalipsy św. Jana tak często pisze o snach?

Chodzi o tzw. symbolizm oniryczny. Literatura apokaliptyczna z upodobaniem odwołuje się do snów, widzeń i wizji. Za pomocą tego symbolu chce się podkreślić nadprzyrodzony (transcendentny) charakter ofiarowanego objawienia. Widzący wpada w sen lub stan ekstatyczny, np. zostaje porwany do nieba. Rozwiera się przed nim zasłona, która zwykle kryje przed ludźmi rzeczywistości wyższego rzędu. Widzący słyszy tajemnicze słowa, kontempluje tajemnice świata wyższego, otrzymuje objawienie tajemnic Bożych. Wizje są niewątpliwie środkiem przekazywania myśli, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby były rzeczywiście udziałem wizjonera.   Czy wizje opisane w Apokalipsie św. Jana są odzwierciedleniem rzeczywistych przeżyć autora, czy też są tylko fikcją literacką, służącą wyrażeniu jego myśli?

Nie można wykluczyć pierwszej możliwości. Autor podkreśla bowiem swoje osobiste doświadczenie i zapewnia o doznanych stanach zachwycenia: „Byłem na wyspie, zwanej Patmos, z powodu słowa Bożego i świadectwa Jezusa. Doznałem zachwycenia w dzień Pański i posłyszałem za sobą potężny głos, jak gdyby trąby” (Ap 1,9-10). Św. Tomasz z Akwinu, rozważając zjawisko wizji, dochodzi do następujących wniosków. Bóg przekazuje swe prawdy za pośrednictwem trzech rodzajów wizji: zewnętrznych, czyli zmysłowych; wewnętrznych, czyli wyobrażeniowych i intelektualnych.

« 7 8 9 10 11 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl