Nowy numer 17/2024 Archiwum

Język symboliczny Apokalipsy św. Jana. Specyficzne formy języka symbolicznego

Wskazują i przywołują one rzeczywistość wyższego rzędu, którą trudno wyrazić słowami.

Dziesięć jest wielkością zupełnie wystarczającą. Jezus ogłasza wspólnocie ze Smyrny dziesięć dni próby (Ap 2,10).

Dwanaście przywodzi na myśl świętą strukturę ludu Bożego. Stąd liczba 12 pokoleń Izraela (Ap 21,12) oraz 12 Apostołów. Na głowie Niewiasty (Ap 12,1) jest 12 gwiazd. Wskazuje na doskonałe zorganizowanie Jeruzalem Niebieskiego (dwanaście bram, dwanaście warstw fundamentu, dwunastu Apostołów (Ap 21,12.14).

Liczba 12 może być zwielokrotniona. W tym wypadku, np. 144 000 opieczętowanych na czole pieczęcią Baranka, oznacza niezmierzoną liczbę wybranych (Ap 7,4). Liczba ta nie oznacza ograniczenia, lecz przeciwnie – pełnię i doskonałość. Powstaje z pomnożenia 12 – wyrażającej całość (święta liczba 3 x 4, liczba kosmiczna), a następnie zostaje jeszcze bardziej udoskonalona przez pomnożenie przez 1 000.

Podobne znaczenie jak dwanaście ma liczba dwadzieścia cztery, np. 24 trony i 24 siedzących Starców (Ap 4,4). Chodzi w tym wypadku o kolumny (filary) Starego i Nowego Testamentu.

Tysiąc (Ap 20,2) oraz wielokrotność (miriady miriad – Ap 9,16) są znakiem bardzo wielkiej ilości czy jakości. Tysiąc lat to bez wątpienia odpowiednik jednej ery historycznej świata w kosmicznym tygodniu, który będzie trwał 7 000 lat (Ap 20,2).

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl