Nowy numer 18/2024 Archiwum

Język symboliczny Apokalipsy św. Jana. Specyficzne formy języka symbolicznego

Wskazują i przywołują one rzeczywistość wyższego rzędu, którą trudno wyrazić słowami.

A jakie znaczenie posiadają w Apokalipsie św. Jana kolory?

Chodzi o tzw. symbolizm chromatyczny (symbolika kolorów). W starożytności, a zwłaszcza w literaturze apokaliptycznej, kolory posiadają znaczenie symboliczne. Ich wyjaśnienie nie jest jednak rzeczą łatwą i dosyć często wywołuje dyskusje. Można jednak określić pewne stałe elementy mimo niepewności co do ich właściwej interpretacji.

Biel jest barwą światła. Zasadniczo związana jest z przedmiotami złotymi i wizjami światła. Jest atrybutem Boskim i Boskiego świata oraz znakiem zmartwychwstania (biały koń Słowa Bożego – Ap 19,11) i chwalebnej wieczności (Włosy Syna Człowieczego – Ap 1,14). Na białym tronie zasiada Pan nieba i ziemi (Ap 20,11). Z tego właśnie powodu wybrani, którzy z doświadczeń wyszli zwycięsko, są odziani w śnieżnobiałe szaty (Ap 3,4; 6,11; 7,9). Uczestniczą w chwale Boga i w życiu Zmartwychwstałego.

W Apokalipsie św. Jana kolory mają zasadniczo znaczenie negatywne. Przeciwieństwem bieli jest czerwień, przywodząca na myśl krew lub ogień. Jest symbolem rzezi (koń barwy ognia – Ap 6,4), najazdów wojennych (pancerz barwy ognia – Ap 9,17), władzy totalitarnej (Smok barwy ognia – Ap 12,3). Płaszcz Smoka spragnionego ofiar jest właśnie koloru czerwonego (Ap 12,3). W wypadku czterech koni, które pojawiają się po otwarciu pierwszej pieczęci (Ap 6,4-8), barwa ognia symbolizuje wojnę, czerń – głód, trupiobladość – śmierć i zagładę.

« 4 5 6 7 8 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl