Nowy numer 44/2020 Archiwum

Sprawujcie mi się dobrze!

16 czerwca mija 20. rocznica pobytu Jana Pawła II w Starym Sączu. Kto nie mógł spać w klasztorze św. Kingi? O czym myślał bp Skworc? Co gotowała dla Papieża s. Gaudencja? Przypominamy kulisy tej wizyty.

Siostra Gaudencja   Siostra Gaudencja
Ks. Zbigniew Wielgosz /GN
Jelonek w marynacie

Po Mszy papież udał się na obiad i odpoczynek do klasztoru klarysek. W pięknym gotyckim refektarzu zgromadziło się 160. gości. Szefem kuchni była siostra Gaudencja Motyka, józefitka. – Na gotowanie zgodziłam się chyba bardziej z ciekawości i możliwości, że zobaczę ojca świętego, niż z samego faktu gotowania. Wcześniej musiała być akceptacja menu przez biskupa. Sama je przygotowałam, biskup troszkę zmienił – wspomina s. Gaudencja. Miała dwa dni na przygotowanie obiadu. W pierwszy dzień – pieczenie ciast: sernika, szarlotki, bakaliowca ze śliwkami. Klaryski również chciały się wypiec, więc drożdżówka i półkruche gwiazdki, o cytrynowym smaku, z cukrową posypką. – Te właśnie spróbował ojciec św. – cieszy się matka Teresa, klaryska. Zaś drugiego dnia…  Pstrągi na ciepło, sznycelki mielone z szynką i ananasem, grzanką z pomidorem; łosoś wędzony na sałacie z owocami; canelloni; zupa pomidorowa czysta i grzanki z serem. – Mieliśmy jelonka ze swojskiego chowu, zamarynowałyśmy go w ostatniej chwili, i z niego były polędwiczki. Zrobiłyśmy też roladę ze szpinakiem, bitki cielęce z pomidorem i mozarellą. Do tego ziemniaki z ziołami, bukiet jarzyn i sałat. Wreszcie owoce w pucharkach, zimne napoje i ciasta. – Czekałyśmy, co Jan Paweł II zje. Trzeba było mu kroić, bo już nie dawał rady i ja kroiłam. Zjadł jelonka, z czego bardzo się cieszyłam. Gdy Ojciec św. przechodził, czekałyśmy w szpalerze na błogosławieństwo, dosyć był w humorze, ale i bardzo zmęczony – wspomina s. Gaudencja. Lekarz watykański powiedział potem, że było smacznie, ładnie i dietetycznie. 

« 1 2 3 4 »
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.