Nowy numer 44/2020 Archiwum

Sprawujcie mi się dobrze!

16 czerwca mija 20. rocznica pobytu Jana Pawła II w Starym Sączu. Kto nie mógł spać w klasztorze św. Kingi? O czym myślał bp Skworc? Co gotowała dla Papieża s. Gaudencja? Przypominamy kulisy tej wizyty.

Papieskie ciastka   Papieskie ciastka
Ks. Zbigniew Wielgosz /GN
Radość nasza była ogromna

Po obiedzie papież udał się na spoczynek, choć – jak mówił abp Dziwisz – spędził ten czas raczej na modlitwie. Przed wyjazdem spotkał się jeszcze z klaryskami w kaplicy św. Kingi. Była modlitwa i błogosławieństwo. – Podarowałyśmy mu relikwie naszej świętej matki Kingi.  A na odchodnym Jan Paweł II powiedział nam: „Sprawujcie mi się dobrze!”. Te słowa umieściłyśmy na tabliczce przy ołtarzu w naszej kaplicy, żeby pamiętać i starać się odpowiadać na papieskie wezwanie – wspomina ksieni Teresa. Kiedy papież odjechał ze Starego Sącza, w klasztorze świętej już Kingi odbyła się wielka rekreacja sióstr klarysek, które przyjechały na uroczystość z całej Polski i zagranicy. – Radość nasza była tak ogromna, że tej nocy również nie mogłyśmy spać – śmieje się matka Teresa. Co dziś zostało z tej radości? Ołtarz, jedyny w Polsce, który został zachowany w nienaruszonym stanie. Dom rekolekcyjny „Opoka”, należący do Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu, obok papieskiego ołtarza. Diecezjalne święto rodziny w trzecią niedzielę czerwca, na które biskup tarnowski zaprasza świadków świętości Jana Pawła II. Papieskie półkruche ciastka, których można spróbować w starosądeckiej „Opoce”. I piosenka, którą zna cała Polska: „Wszystkiego dobrego! Życzymy, życzymy. I zdrowia, i szczęścia, i błogosławieństwa. Przez ręce Maryi…” Zostało coś jeszcze. Naglące wezwanie Ojca św. „Uczyńcie trzecie tysiąclecie erą ludzi świętych!”.

« 1 2 3 4 »
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.