Nowy numer 17/2024 Archiwum

Zaparcie się Piotra

Trwa sąd nad Jezusem. Rozgrywa się również dramat pierwszego wśród apostołów.

Po wydarzeniach, które miały miejsce w Betanii w domu Szymona Trędowatego, gdy kobieta rozbiła alabastrowy flakonik z prawdziwym olejkiem nardowym, którym namaściła głowę Jezusa, „Judasz Iskariota, jeden z Dwunastu, poszedł do arcykapłanów, aby im Go wydać. Gdy to usłyszeli, ucieszyli się i przyrzekli dać mu pieniądze. Odtąd szukał dogodnej sposobności, jak by Go wydać” (Mk 14,10-11). Judasz[4] zatem otrzymał to, czego oczekiwał, czego pragnął – za wydanie Mistrza miał dostać pieniądze. Św. Mateusz zapisze, iż „wyznaczyli mu trzydzieści srebrników” (Mt 26,15). Nie było to zbyt wiele. Jednak dla Judasza dobre było i to[5].

Miał za to wskazać miejsce gdzie przebywał Jezus. Było to ważne, gdyż podczas świąt Paschy do Jerozolimy przybywało bardzo wielu pielgrzymów. Arcykapłani zaś i uczeni w Piśmie nie chcieli „wzburzenia między ludem” (Mk 14,2). Dlatego potrzebny był Judasz, który miał wskazać miejsce w którym miał przebywać Jezus.

Dlaczego jednak Judasz zdradzając swojego Mistrza, wskazując go zdradliwym pocałunkiem, dlaczego mówi „chwyćcie Go i wyprowadźcie ostrożnie?” czy też jak inni tłumaczą greckie wyrażenie asfalos – „wyprowadźcie Go bezpiecznie” (Mk 14,44)? Być może Judasz bał się, że Jezus posiadając niezwykłą moc, mógł wymknąć się wysłanym przez Żydów żołnierzom? Być może lękał się, by oprawcy nie zabili Jezusa – On zaś miał być doprowadzony przed majestat arcykapłana? Być może właśnie dlatego mówi „prowadźcie Go uważnie – ostrożnie, tak, by cały dotarł do arcykapłana”. Jakże bardzo Judasz bał się, o obiecane mu pieniądze…

« 4 5 6 7 8 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl