Marta i Maria

Pan mówi do tych, którzy pragną Go słuchać.

I. Lectio – czytanie i zrozumienie Pisma

Po modlitwie i przyzwaniu Ducha Świętego przeczytajmy tekst, aby jak najlepiej go poznać i zrozumieć. Czytamy i poznajemy tekst.

Betania – dom Marty, Marii i Łazarza

Na wschodnich zboczach Góry Oliwnej, w odległości około 15 stadiów (około 2 700 m.) od Jerozolimy znajduje się małe miasteczko Betania (J 11,18). Współczesna jego nazwa al-Azarije, jest arabskim zniekształceniem nazwy Lazarium, jaką chrześcijanie nadali w czwartym wieku niewielkiemu osiedlu, które powstało wokół kościoła wzniesionego nad grobem Łazarza.

Miejscowość Betania występuje kilkakrotnie na kartach Nowego Testamentu[1]. W domu Marty, Marii i Łazarza Jezus wielokrotnie zatrzymywał się, gdy zdążał do Jerozolimy. Wydaje się, iż w czasie pobytów w Jerozolimie Jezus wielokrotnie korzystał z ich gościnności.

Jezus przybył do Betanii, gdy umarł Łazarz, przyjaciel Jezusa. Przychodząc spotkał najpierw Martę, do której powiedział: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to?»” (J 11,25-26). Przychodząc zaś do grobu Łazarza Jezus dokonał niezwykłego cudu. Stając nad grobem zawołał: „Łazarzu, wyjdź na zewnątrz” (Łk 11,43). Ten zaś na głos Pana wstał – wyszedł z grobu, mając nogi i ręce powiązane opaskami, a twarz zawiniętą chustą (J 11,1-44). W Betanii, w domu Szymona Trędowatego, miała miejsce także uczta, podczas której Maria namaściła drogocennym olejkiem nardowym stopy Mistrza z Nazaretu (J 12,1-11).

Od pierwszych wieków chrześcijaństwa Betania przyciągała licznych pielgrzymów, którzy nawiedzali kryptę Łazarza. Św. Hieronim w 390 roku pisze o kościele, który wznosił się nad grobem Łazarza. Po niepokojach czasów wypraw krzyżowych, w Betanii powstały dwa kościoły położone niedaleko siebie. Jeden wznosił się nad grobem Łazarza, drugi na miejscu, w którym jak uważano, był dom Marty, Marii i Łazarza. Gdy Jerozolima dostała się pod władzę mahometan, kościoły w Betanii zostały opuszczone i przekształcone w meczety. Prawdziwość zatem tych miejsc jest udokumentowana nieprzerwanym ciągiem świadectw od pierwszych wieków chrześcijaństwa, aż po dzień dzisiejszy.

Dziś można podziwiać piękny, nowy kościół Łazarza, który został wzniesiony na ruinach poprzednich. Zbudowana na planie greckiego krzyża świątynia przypomina rzymski grobowiec. W potężnych lunetach naw bocznych kościoła piękne mozaiki przypominają wydarzenia, które miały miejsce w Betanii, zaś piękna kopuła kościoła, przez którą dostaje się światło przypomina, iż życie każdego z nas jest nieustannym zdążaniem ku temu co w górze, ku Bogu.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..