Tarnowski

Prolog do Listów do siedmiu Kościołów

Kryje w sobie zasadnicze prawdy, które autor Apokalipsy św. Jana rozwinie w dalszej części swego dzieła.

Jakimi jeszcze innymi określeniami autor Apokalipsy przybliża nam Jezusa?

Nazywa Go jeszcze „Pierworodnym [wśród] umarłych”. Zmartwychwstanie jest w tym wypadku przyrównane do narodzin. Jezus pierwszy spośród umarłych zmartwychwstał i wszedł do życia. Okazał się Zwycięzcą nad śmiercią. Tytuł ten określa Go jak Władcę nad życiem i śmiercią. Tak określił Chrystusa św. Paweł (Kol 1,18). Jezus, będąc Pierwszym Zmartwychwstałym, udzielił innym tego przywileju. Jako pierwszy z ludzi zmartwychwstał i gwarantuje swoim zmartwychwstaniem zmartwychwstanie wszystkich ludzi na końcu świata.

Władca królów ziemi”. Można w tym widzieć związek z poprzednimi określeniami. Jezus poniósł śmierć dlatego, że był wierny w dawaniu świadectwa. Został jednak uwolniony z mocy śmierci i otrzymał władzę nad całym światem. Chrystus Zmartwychwstały, Zwycięzca, stoi na czele całego odnowionego stworzenia. Jemu podlega także cały świat doczesny. W stosunku do władców ziemskich wykonuje On władzę nadrzędną (por. Ps 89,28). W ten sposób autor Apokalipsy św. Jana pośrednio przyznaje Chrystusowi Boską moc i godność (por. Ps 148,11; Iz 24,21). Jego władza objawi się w całej pełni, gdy przyjdzie drugi raz na ziemię.

We wszystkich tych określeniach Chrystusa mamy zatem wspaniałe wyznanie wiary paschalnej.

« 8 9 10 11 12 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl