Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Prolog do Listów do siedmiu Kościołów

Kryje w sobie zasadnicze prawdy, które autor Apokalipsy św. Jana rozwinie w dalszej części swego dzieła.

Co zawiera pozdrowienie skierowane do wspólnot chrześcijańskich?

Formuła pozdrowienia (Ap 1,4b-5a) zawiera życzenie „łaski i pokoju”. Jest to zwyczajowa formuła pozdrowienia powitalnego w listach Pawła. Nie jest to jednak typowe pozdrowienie spotykane w starożytnej literaturze epistolarnej. Zamiast posłużyć się jako pozdrowieniem greckim słowem chairein (Dz 23,26), występującym w ówczesnej korespondencji świeckiej, autor Apokalipsy św. Jana używa zwrotu o charakterze liturgicznym. Z jednej strony zachowuje przyjęty zwyczaj, modyfikuje jednak tradycyjne terminy i nadaje im całkowicie nową treść. Życzenia świeckie zastępuje sformułowaniami specyficznie chrześcijańskimi.

Pozdrowienie jest w tym wypadku błogosławieństwem albo raczej prośbą o nie. Słowo łaska (charis) przywołuje dary udzielane narodowi wybranemu, do których często i w różny sposób nawiązuje Stary Testament. W większości wypadków w Septuagincie słowo charis jest przekładem hebrajskiego hēn (od hnhskłonić się ku komuś, sprzyjać, być łaskawym) i znaczy najczęściej: życzliwość, łaska, zmiłowanie, miłosierdzie. Łaska w sensie życzliwości przechodzi we wspaniałomyślność, która determinuje działanie całkowicie bezinteresowne. W tym właśnie znaczeniu Bóg jest miłosierny i życzliwy w stosunku do swoich wybranych (por. Rdz 18,3; 24,12.14.49; Ez 33,12.13.16.17; Mdr 3,9; Dz 4,46).

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl